Pompy ciepła to najszybciej rozwijająca się technologia na niemieckim rynku grzewczym

Pompy ciepła to najszybciej rozwijająca się technologia na niemieckim rynku grzewczym
BDH

W Niemczech sprzedano w 2022 roku roku o 53 proc. pomp ciepła więcej niż w roku poprzednim. Jest to najszybciej rozwijająca się technologia na niemieckim rynku grzewczym. Od 2024 roku rząd naszych zachodnich sąsiadów chce instalować 500 tys. pomp ciepła rocznie.

Federacja Niemieckiego Przemysłu Ciepłowniczego (BDH) wraz z Federalnym Stowarzyszeniem Pomp Ciepła (BWP) poinformowały, że w ubiegłym roku w Niemczech zainstalowano 236 tys. pomp ciepła, czyli o 53 proc. więcej niż w 2021 roku (154 tys.). Wśród nich 205 tys. to pompy ciepła typu powietrze-woda (+ 61 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim), z czego około 104 tys. to monobloki (+ 68 proc.), a 65 tys. to jednostki typu split (+ 49 proc.). Wzrost sprzedaży pomp ciepła solanka-woda wyniósł 15 proc. – sprzedano 31 tys. pomp gruntowych. W ciągu ostatniego roku znacznie wzrosła również liczba pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej – o ponad 90 proc. (do 45,5 tys. urządzeń).

Jak podkreśla Jan Brockmann, prezes BDH, niemieccy producenci inwestują masowo w rozbudowę mocy produkcyjnych pomp ciepła. – Wraz z naszymi partnerami rynkowymi robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jeszcze bardziej przyspieszyć pomyślne wprowadzenie pompy ciepła na rynek – mówi ekspert.

REKLAMA

Niemiecki rząd chce, by od 2024 roku instalowano w tym kraju 500 tys. pomp ciepła rocznie. Jak zaznaczają branżowi eksperci, ubiegłoroczny rozwój rynku to duży krok w przybliżeniu się do tego zamierzenia. Zdaniem ekspertów BDH do osiągnięcia pełnego sukcesu potrzebne są jednak dalsze działania wspierające. – Ważne jest, aby rząd federalny zapewnił wsparcie dla inwestycji rodzimego przemysłu w rozbudowę mocy produkcyjnych – twierdzą specjaliści z BDH.

Akceptacja dla przemiany cieplnej

REKLAMA

Ich zdaniem transformację cieplną można osiągnąć w przystępny sposób tylko wtedy, gdy gospodarstwom domowym oferowany jest jak najszerszy wachlarz rozwiązań technicznych opartych na odnawialnych i neutralnych dla klimatu źródłach energii, a wśród ludzi utrzymana jest akceptacja dla zmiany klimatu i przemiany cieplnej. Ważne też, by oferowane portfolio produktów uwzględniało różne indywidualne możliwości ekonomiczne konsumentów. 

Do rozwiązań technicznych BDH zalicza między innymi hybrydyzację systemów grzewczych. Na przykład pompy ciepła można idealnie łączyć z istniejącymi lub nowymi systemami grzewczymi, aby pokryć obciążenia szczytowe. Eksperci BDH uważają, że jest to coraz ważniejsze rozwiązanie, szczególnie w istniejących budynkach. 

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.