Wiedeń: duży system kolektorów dla całego osiedla

Wiedeń: duży system kolektorów dla całego osiedla
Fot. simg

Wiedeński dostawca energii cieplnej Energiecomfort zbuduje duży system kolektorów słonecznych o powierzchni 1,5 tys. m2. Produkowane przez nie ciepło trafi do mieszkańców nowopowstającego osiedla, w skład którego wejdzie prawie 500 mieszkań.

Wiedeńska spółka Energicomfort kończy budowę dużej instalacji kolektorów słonecznych, które będą produkować energię na potrzeby nowego osiedla powstającego na terenie dawnej cementowni w dzielnicy Wiednia Waldmühle Rodaun.

Instalacja ma być ukończona w najbliższych tygodniach. Co prawda mieszkańcy wprowadzą się do nowych mieszkań dopiero w przyszłym roku, jednak instalacja zacznie produkować energię szybciej, dostarczając ciepło dla pracowników firm budowlanych także w sezonie zimowym.

REKLAMA

Oprócz kolektorów, energia dla osiedla w Waldmühle Rodaun będzie pochodzić także z pomp ciepła i gazu. Szacuje się, że całkowite zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u. dla nowego osiedla wyniesie około 2,444 GWh i w 33-procentaoch zostanie pokryte energią z kolektorów, w 24-procentach z pomp ciepła, a w 43-procentach energią z gazu.

REKLAMA

Dla wiedeńskiej spółki Energiecomfort będzie to już kolejna inwestycja polegająca na montażu dużych systemów kolektorów słonecznych dla domów wielorodzinnych. Rozwój takich instalacji od kilku lat promują władze stolicy Austrii oraz austriacki rząd.

Inwestor w Waldmühle Rodaun skorzystał z dotacji w wysokości 40% oferowanej przez austriacki rząd na projekty z zakresu wykorzystania zielonej energii w budownictwie mieszkaniowym.

Austria to jeden z najlepiej rozwiniętych na świecie rynków kolektorów słonecznych. Łączna powierzchnia kolektorów zainstalowanych w tym kraju na koniec ubiegłego roku wynosiła prawie 500 tys. m2, a ich łączna moc – 2,95 GWt.

To co prawda 4-krotnie gorszy wynik niż łączna powierzchnia kolektorów na rynku w Niemczech, jednak Austria jest europejskim liderem jeśli chodzi o moc zainstalowanych solarów przypadającą na jednego mieszkańca. W tym wypadku jest to 345,6 kWt per capita. Dla porównania, w Niemczech jest to 149,9 kWt per capita, a w Polsce – 31,8 kWt per capita. 

gramwzielone.pl