Biznes pomp ciepła Viessmanna zostanie sprzedany

Biznes pomp ciepła Viessmanna zostanie sprzedany
Viessmann

Nowym właścicielem kluczowych segmentów działalności niemieckiego producenta urządzeń grzewczych ma zostać amerykański Carrier.

Wiadomość o transakcji przekazał między innymi Reuters, informując, że zostanie ona oficjalnie ogłoszona w najbliższych dniach.

Kluczowe działy Viessmanna mają zostać przejęte przez amerykańską grupę Carrier. Reuters podał, że w szczególności chodzi o produkcję urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych, w tym pomp ciepła.

REKLAMA

Wartość transakcji ma przekroczyć kwotę 12 mld dolarów; w to wliczone zostanie zadłużenie Viessmanna. Płatność ma zostać zrealizowana również poprzez zakup akcji.

Dochodowa firma rodzinna

Historia niemieckiej firmy rodzinnej sięga 1917 roku. W ubiegłym roku Viessmann wypracował przychody rzędu 4 mld euro i były one wyższe o około 0,6 mld euro od osiągniętych rok wcześniej. Jednocześnie w ubiegłym roku niemiecka firma zwiększyła zatrudnienie z 13 tys. do 14,5 tys. pracowników.

Obecnie Viessmann posiada 22 zakłady produkcyjne zlokalizowane w 12 krajach. Kolejny powstaje pod Legnicą i będą w nim produkowane pompy ciepła. Inwestycja warta 200 mln euro zakłada budowę fabryki, która będzie wytwarzała rocznie około 150 tys. pomp ciepła.

REKLAMA

Zakończenie budowy zakładu produkcyjnego pod Legnicą jest planowane na przyszły rok. Pracę w nim ma znaleźć około 1,7 tys. osób, a w późniejszym okresie nawet 3 tys.

W ubiegłym roku Viessmann ogłosił, że zainwestuje w obszarze energetyki zeroemisyjnej kwotę 1 mld euro. Kluczowy ma być rozwój pomp ciepła, jednak niemiecka firma stawia także na rozwój innych technologii związanych z transformacją energetyczną. Wprowadziła na rynek m.in. domowy magazyn energii o nazwie VitoCharge.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.