Firma z rynku pomp ciepła zainteresowała inwestorów

Firma z rynku pomp ciepła zainteresowała inwestorów
Woltair

Woltair – firma zajmująca się sprzedażą i montażem pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych – ogłosiła zakończenie nowej rundy finansowania.

Woltair to jedna z największych firm w Czechach specjalizująca się w sprzedaży, instalacji i serwisie pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych. Założyli ją w 2018 roku – jako Topite.cz – Karel Náprstek, Jiří Švédę i Daniel Helcl. Od momentu powstania zrealizowała instalacje u ponad 3 tys. klientów.

Swój rozwój Woltair finansuje od pewnego czasu środkami pozyskanymi od inwestorów. Firma wywodząca się z Czech we wrześniu ubiegłego roku pozyskała 76 mln zł, a teraz inwestorzy zasilili ją dodatkową kwotą 92 mln zł.

REKLAMA

Kolejną rundę inwestycyjną przeprowadzili dotychczasowy partner Woltair fundusz The Westly Group oraz nowy inwestor fundusz Fifth Wall przy udziale ArcTern Ventures, KAYA i Inven Capital.

Fifth Wall to największy podmiot venture capital skoncentrowany na innowacjach dla globalnej branży nieruchomości. Inwestuje w firmy technologiczne. Fifth Wall udzieliło finansowania na rzecz Woltair przez swój europejski fundusz z siedzibą w Londynie.

Nowe kierunki

Uzyskane finansowanie pomoże Woltair w dalszej ekspansji i oficjalnym rozpoczęciu działalności w Niemczech, gdzie w 2022 roku branża odnotowała 50-proc. wzrost r/r w instalacjach pomp ciepła, zamykając wyniki na poziome 236 tys. sprzedanych urządzeń.

REKLAMA

Woltar podkreśla, że pomimo takich wyników niemieckie gospodarstwa domowe nadal stoją przed ambitnym wyzwaniem osiągnięcia celu wyznaczonego przez rząd federalny w liczbie 500 tys. nowych pomp ciepła rocznie od 2024 roku.

W Niemczech Woltair chce współpracować z małymi i średnimi instalatorami, aby przyspieszyć prace montażowe. Firma zapewnia, że zagwarantuje instalację pompy ciepła w ciągu 30 dni, a także ma zapewnić finansowanie i wsparcie w uzyskaniu publicznych dotacji.

W obecnym kwartale Woltair planuje wejść także do Włoch.

Woltair chce udostępnić klientom kalkulator online, który umożliwi wybór najlepszego rozwiązania, w tym obliczenie oszczędności z tytułu różnicy pomiędzy rocznymi kosztami ogrzewania dotychczasową metodą a pompą ciepła, zwrotu z inwestycji oraz innych korzyści związanych z inwestycją w przydomowe OZE.

Nowy kapitał pomoże nam w przyspieszeniu międzynarodowej ekspansji, dalszym rozwoju naszej unikalnej platformy cyfrowej i umocnieniu pozycji w łańcuchu dostaw, które traktujemy jako decydujące przewagi konkurencyjne. Nasz model wyróżnia dodatkowo dążenie do maksymalnej optymalizacji i zwiększenia efektywności procesu montażu pomp ciepła i innych OZE, czemu będą służyć działania wspierające ogólną wydajność pracy instalatorów, o których trudno obecnie na europejskim rynku – mówi Jan Hanuš, dyrektor generalny Woltair.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.