Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej ESCO

Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej ESCO
Pixabay

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało standardy dla inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w modelu ESCO – realizowanych w ramach umów o poprawę efektywności energetycznej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce promować inwestycje w poprawę efektywności energetycznej realizowane w modelu finansowym określanym jako ESCO (Energy Service Company). Jest to rozwiązanie, w którym specjalistyczne firmy oferują wdrożenie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej bez konieczności angażowania przez klienta własnych środków na starcie projektu, przy jednoczesnym zobowiązaniu do uzyskania i utrzymania przez kilkanaście lat określonego efektu energetycznego.

W modelu ESCO koszty inwestycji, w części lub w całości, mogą być spłacane z uzyskanych oszczędności energii – pozyskanych dzięki poprawie efektywności energetycznej.

REKLAMA

Wytyczne dla samorządów

W MKiŚ opracowane zostały wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej, tzw. Energy Performance Contracting (EPC). Skorzystać z nich mogą jednostki samorządu terytorialnego, które są zainteresowane przeprowadzeniem inwestycji w modelu ESCO.

Wytyczne opracowane przez resort klimatu obejmują: przewodnik dotyczący prowadzenia projektów EPC, wzorce umów EPC dla trzech rodzajów przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej, informacje dotyczące m.in. modernizacji oświetlenia ulicznego i zarządzania energią w modelu ESCO. W dokumentach przygotowanych przez MKiŚ znajdują się ponadto wzory klauzul umownych dla projektów hybrydowych oraz projektów o nakładach finansowych powyżej 25 mln zł netto.

 

REKLAMA

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi inwestycje w poprawę efektywności energetycznej we własnym zakresie. Jak podkreśla resort, podlegające mu obiekty w grudniu zeszłego roku zmniejszyły zapotrzebowanie na energię elektryczną o 20 proc.

Wytyczne są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska pod tym linkiem.

Fotowoltaika w modelu ESCO

W naszym kraju realizowane są pierwsze inwestycje w modelu ESCO. W tej formule fotowoltaikę w wybranych gminach zainstalowała Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Więcej o efektach inwestycji zrealizowanych przez KAPE w artykule: Fotowoltaika w modelu ESCO zainteresowała gminy. Zwrot w 2–3 lata.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.