REKLAMA
 
REKLAMA

Tyle wniosków wpłynęło w miesiąc w programie Ciepłe Mieszkanie

Tyle wniosków wpłynęło w miesiąc w programie Ciepłe Mieszkanie
fot. Marcus Lenk/Unsplash

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podsumował dotychczasowe efekty naboru wniosków o dotacje w Ciepłym Mieszkaniu. Budżet tego programu, skoncentrowanego na budownictwie wielorodzinnym, wynosi łącznie 1,75 mld zł.

Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, poinformował, jakie jest zainteresowanie programem Ciepłe Mieszkanie. Trwający nabór ruszył niecały miesiąc temu – 29 września br.

W tym czasie NFOŚiGW przyjął – jak podaje przedstawiciel funduszu – kilkanaście wniosków na łączną kwotę 63 mln zł. Jednocześnie w systemie ma być ponad 250 roboczych aplikacji procedowanych przez wnioskodawców.

REKLAMA

Najszybsze gminy

Paweł Mirowski wymienia, że jako pierwsze po dofinansowanie dla swoich mieszkańców zgłosiły się gminy z województw: dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodnio-pomorskiego. Obecny etap programu przeznaczony jest bowiem dla gmin, które aplikują o środki do rozdysponowania na swoich terenach. I to one później ogłoszą u siebie nabór wniosków dla mieszkańców.

Cechą charakterystyczną programu Ciepłe Mieszkanie jest grupa docelowa – to osoby fizyczne będące właścicielami lub najemcami lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych (także lokali komunalnych stanowiących własność gminy) oraz wspólnoty mieszkaniowe posiadające od 3 do 7 lokali. Program wdrożony został w ślad za innym rządowym programem – Czyste Powietrze – który obchodzi w tym roku swoje pięciolecie. Ten jednak przeznaczony jest dla mieszkańców domów jednorodzinnych.

REKLAMA

Zasady Ciepłego Mieszkania

Program Ciepłe Mieszkanie jest realizowany w latach 2022–2026. Pierwszy nabór wniosków odbył się w zeszłym roku. Tegoroczny, uruchomiony 29 września, potrwa do 31 stycznia 2024 r. lub do wyczerpania budżetu, który wynosi 1,75 mld zł.

Program ma wspierać wymianę źródeł ciepła na paliwo stałe (kopciuchów) i poprawę efektywności energetycznej mieszkań znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Wysokość dotacji, o które będą mogli się starać uprawnieni wnioskodawcy, zależy od ich dochodu. Osoby fizyczne mogą uzyskać do 41 tys. zł (43,9 tys. zł w przypadku mieszkania w najbardziej zanieczyszczonych gminach), a wspólnoty – do 375 tys. zł.

Szczegółowe informacje o wysokości dofinansowania w ramach programu i kwalifikujących się wydatkach można znaleźć w artykule: Rusza nabór w programie Ciepłe Mieszkanie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Bardzo fajny artykuł, znalazłem też taki https://solin.pl/cieple-mieszkanie-2023-dla-kogo-i-ile-mozna-dostac/ myślę, że warto aby więcej osób go zobaczyło

czekam na coś nowego 23-10-2023 15:23

ja poczekam co wymyśli nowy obóz rządzący bo o powrocie rozliczenia prosumenta to jak mniemam główny POkemon żartował ?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA