Który piec wybrać?

Decydując się na wybór pieca gazowego warto wziąć pod uwagę fakt, iż rozwiązania, które wydają się początkowo droższe, podczas eksploatacji generować będą oszczędności. {więcej}

Piece gazowe w porównaniu z tymi na węgiel są praktycznie bezobsługowe, nie trzeba dokładać paliwa, nie trzeba czyścić (popiół, żużel), możliwa jest całkowita automatyzacja kotłowni. Niewielkie gabaryty urządzeń na gaz powodują także, że zazwyczaj niepotrzebne jest osobne pomieszczenie na montaż instalacji. W domkach jednorodzinnych, w których moc urządzeń grzewczych nie przekracza zazwyczaj 30kW, piece mogą być zlokalizowane w pomieszczeniach pomocniczych nieprzeznaczonych do stałego przebywania ludzi, takich jak kuchnie czy łazienki.

Decydując się na wybór źródła ciepła, jakim jest gaz ziemny, stajemy przed następnym problemem:  jaki piec wybrać? Zaczynimy od rzeczy najważniejszej, klasyfikacji pieców zasilanych gazem. Urządzenia grzewcze zasilane gazem ziemnym, możemy podzielić następująco:

REKLAMA

1.ze względu na rodzaj spalania:

a) z otwarta komorą spalania z odprowadzeniem spalin

b) z zamknięta komorą spalania

2.na piece tradycyjne oraz kondensacyjne

3.na piece jedno- i dwufunkcyjne

 

1. Kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania

Jaka jest różnica pomiędzy urządzeniem z otwartą i zamkniętą komorą spalania? Otóż piec z otwartą komorą powietrze niezbędne do spalania pobiera wprost z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany, natomiast piec z zamkniętą komorą – z zewnątrz. Jest to bardzo ważne jeżeli chodzi o prawidłowe działanie pieca oraz o bezpieczeństwo osób z niego korzystających. Ponieważ wentylacja naturalna nie zawsze działa tak jak powinna lub też nie jest użytkowana w sposób prawidłowy (np. zasłanianie otworów nawiewowych), co może spowodować ciąg wsteczny powietrza lub doprowadzenie go w niewystarczającej ilości – a w konsekwencji wystąpienie tzw. procesu niepełnego spalania i wydzielania się tlenku węgla (czad). Problem ten nie ma miejsca w urządzeniach z komorą zamkniętą, dlatego są one po prostu bezpieczniejsze oraz mamy większą dowolność w ich lokalizacji.

W przypadku pieców z zamkniętą komorą spalania, na uwagę zasługuje jeszcze możliwość zastosowania przewodu kominowego rura w rurze, który jednocześnie odprowadza i doprowadza powietrze do pieca, dzięki czemu odprowadzenie spalin nie musi być realizowane poprzez osobny przewód spalinowy, tylko np. przez zewnętrzną ścianę budynku, należy jednak pamiętać, że w takim wypadku:

REKLAMA

– moc kotła nie może przekraczać – 21kW;

– wysokość wylotu nad poziomem terenu musi wynosić minimum 2,0 m;

– odległość od krawędzi okien – 0,5m.

 

2. Kotły tradycyjne i kondensacyjne

Piece kondensacyjne od tradycyjnych różnią się przede wszystkim większą sprawnością. Piece kondensacyjne do ogrzania wody wykorzystują dodatkowo ciepło pary wodnej zawartej w spalinach, które wytwarza kocioł kondensacyjny. Dzieje się to za pomocą specjalnego wymiennika, dzięki czemu mamy tu wykorzystanie dodatkowej energii do ogrzewania. Kotły kondensacyjne są przy zakupie droższe od kotłów tradycyjnych jednak tańsze w eksploatacji.

 

3. Piece jedno- i dwufunkcyjne

Kotły jednofunkcyjne są to urządzenia przeznaczone do podgrzewania wody na cele centralnego ogrzewania (c.o.), chcąc ogrzać także wodę na cele użytkowe (c.w.u.) musimy podłączyć do instalacji pojemnościowy zasobnik wody użytkowej, do czego oczywiście niezbędna jest dodatkowa powierzchnia. Natomiast kocioł dwufunkcyjny, mimo iż ma on istotne ograniczenia –  związane chociażby z regulacją wydatku wody przygotowanej na cele użytkowe – jest z założenia przystosowany do przygotowania wody na cele centralnego ogrzewania i cele użytkowe. Zajmuje także mniej miejsca niż kocioł jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem.

Podsumowując, osobiście polecałbym na pewno kotły z zamkniętą komorą spalania – przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo, natomiast wybór pomiędzy kotłem jedno- a dwufunkcyjnym,  uzależniłbym od miejsca, jakie jest przeznaczone na instalację (np. osobne pomieszczenie). Dysponując odpowiednia przestrzenią, wybrałbym raczej piec jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem c.w.u..

Co do kotłów kondensacyjnych – mimo, iż zapewniają one lepszą wydajność, są jednak droższe od tradycyjnych, więc tu wybór sprowadziłbym do zasobności portfela, ale także do prostego rozumowania: większe koszty poniesione przy zakupie kotła, ale tańsza jego eksploatacja.


Autor: Bartosz Jones/ekspert portalu Gramwzielone.pl