Kiedy kolektory opłacą się najbardziej

To, jak szybko zwróci się nam inwestycja w kolektory, zależy przede wszystkim od nośnika ciepła, który mają one zastąpić lub wspomagać. {więcej}

Instalacje grzewcze możemy podzielić na kilka rodzajów ze względu na paliwa, które spalają. Różnią się one ilością generowanych zanieczyszczeń, wydajnością, a także ceną. Najkorzystniej jest więc zastąpić energią czerpaną ze słońca stosunkowo drogie, tradycyjne źródła energii.

Na instalacji kolektorów relatywnie najwięcej zyskają właściciele domów, które ogrzewane są za pomocą energii elektrycznej. Prąd jest bowiem w naszym kraju najdroższym, popularnym źródłem ogrzewania.

REKLAMA

Wykorzystanie kolektorów będzie korzystne także w domach, w których źródłem ciepła jest olej opałowy i gaz płynny. Relatywnie najdłużej inwestycja w solary będzie się natomiast zwracać, gdy zastąpią one instalację grzewczą działającą na bazie węgla czy biomasy. Z wymienionych wyżej nośników ciepła to właśnie dwa ostatnie są najtańszymi paliwami.

REKLAMA

Gdy 4-osobowe gospodarstwo domowe zrezygnuje z ogrzewania domu za pomocą prądu, a kolektory, którymi je zastąpi, zaspokoją ok. 2/3 potrzeb na ciepłą wodę – oszczędności w skali roku mogą wynieść nawet ok. 1500 zł. Wówczas przeciętna, solarna inwestycja może zwrócić się już po 7-10 latach. Gdy natomiast do ogrzewania wykorzystywano wcześniej tańsze rodzaje paliwa – relatywne oszczędności po zamontowaniu kolektorów mogą być nawet 3 krotnie mniejsze niż we wskazanym wyżej przypadku – a okres zwrotu wydatków 3-4 -krotnie dłuższy.

Nie możemy zapominać, że sens inwestycji w solary zależy też od naszych potrzeb. Opłacalność montażu kolektorów rośnie wraz z ilością zużywanej wody. Kolektory to przecież inwestycja jednorazowa – koszt ich eksploatacji jest minimalny – w przeciwieństwie do innych instalacji grzewczych, w których płacimy za ilość zużytego paliwa. Kolektory są w tym przypadku szczególnie atrakcyjną alternatywą dla domów, w których znajdują się baseny, a także dla obiektów sportowych czy gastronomicznych.

Niezależnie od rodzaju tradycyjnej instalacji grzewczej, osoby, które dopiero się budują i zastanawiają się nad wykorzystaniem kolektorów, powinny pamiętać, że o montażu solarów warto pomyśleć już na etapie projektu. Gdy do kolektorów przekonamy się dopiero po wykończeniu domu, poprowadzenie niezbędnych instalacji będzie wiązać się wówczas ze znaczącymi kosztami, których można było uniknąć, uwzględniając montaż kolektorów wcześniej.


Gramwzielone.pl