Dofinansowanie na solary nie tylko z NFOŚiGW

Dopłata z NFOŚiGW to nie jedyna możliwość na dofinansowanie montażu kolektorów słonecznych. Dotacje na energię słoneczną można pozyskać również z Unii Europejskiej. {więcej}

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dofinansowanie do instalacji słonecznej w wysokości 45 proc. inwestycji. Jeszcze więcej, bo nawet 75 proc., można otrzymać z regionalnych programów operacyjnych. Przed prywatnymi inwestorami pojawia się jednak w tym przypadku podstawowa przeszkoda.

Dotacje unijne są adresowane do większych i zinstytucjonalizowanych podmiotów. Dlatego nie mogą z nich skorzystać gospodarstwa domowe. Polacy znaleźli jednak sposób, jak uzyskać dofinansowanie z UE na kolektory słoneczne – informuje Rzeczpospolita.

REKLAMA

Jak czytamy w „RZ”, prywatni inwestorzy, aby uzyskać dostęp do unijnego finansowania na montaż solarów, organizują się w stowarzyszenia, korzystając przy tym z pomocy podmiotów samorządowych.

REKLAMA

– Stowarzyszenia powstają w całej Polsce, często obejmują kilka gmin, ponieważ wtedy wniosek otrzymuje dodatkowe punkty przy ocenie i szansa na otrzymanie dotacji wzrasta – pisze Rzeczpospolita.

Dzięki dofinansowaniu do instalacji kolektorów słonecznych w wysokości 75 proc. kosztów tego rodzaju inwestycji, zwróci się ona zaledwie po kilku latach.

Rzeczpospolita podaje przykład stowarzyszenia z Człuchowa, które objęło 90 mieszkańców i które otrzymało dotację na montaż kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej, a także – na oświetlenie ulic specjalnymi lampami hybrydowymi. Z wartego 2 mln zł projektu jego autorom Unia zwróciła 1,5 mln zł.

 

Red. Gramwzielone.pl