Lider w produkcji modułów PV zwiększa sprzedaż i marżę

Lider w produkcji modułów PV zwiększa sprzedaż i marżę
Jinko Solar

Największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych pod względem dostaw zrealizowanych w ubiegłym roku Jinko Solar, zapowiada, że w tym roku mocno zwiększy potencjał swoich linii produkcyjnych. Mimo, że w ubiegłym roku ceny modułów PV po raz kolejny wyraźnie spadły, chińskiej firmie udało się znacząco poprawić marżę w stosunku do wypracowanej w roku 2017.

Chińska firma Jinko Solar była największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych pod względem dostaw zrealizowanych w 2018 roku. 

W ostatnim kwartale 2018 r. Jinko Solar sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej moc 3,618 GW w stosunku do sprzedaży na poziomie 2,953 GW wypracowanej we wcześniejszym kwartale oraz wyniku na poziomie 2,481 GW osiągniętego w ostatnim kwartale 2017 r.

REKLAMA

Natomiast w całym 2018 r. Jinko Solar sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 11,4 GW, z czego 209 MW wsparło projekty realizowane wewnątrz grupy. Tymczasem rok wcześniej chiński producent odnotował sprzedaż na poziomie 9,8 GW.

Zwiększenie sprzedaży oznaczało również poprawę wyniku finansowego, co w branży fotowoltaicznej nie zawsze musi iść w parze. 

Jinko Solar w 2018 roku wypracował przychody w wysokości 3,64 mld dolarów, czyli o 5,4 proc. wyższe niż w roku 2017.

Chińskiej firmie udało się jednocześnie zwiększyć marżę – z  11,3 proc. w roku 2017 do 14 proc. (w tym 14,7 proc. w czwartym kwartale 2018 r.) – mimo odnotowanego w drugiej połowie ub. roku spadku cen modułów fotowoltaicznych.

Dzięki temu roczny zysk netto wzrósł do 59,1 mln dolarów (406,5 mln RMB) w porównaniu do wyniku na poziomie 141,7 mln RMB za rok 2017.  

Teraz wygląda na to, że Jinko Solar szykuje się na jeszcze lepszy rok, co może wynikać z zapowiedzianego zwiększenia potencjału produkcyjnego i prognozowanego obniżenia jednostkowych kosztów.

Publikując wyniki finansowe za ubiegły rok, Chińczycy zapowiedzieli, że powiększą swoje zdolności produkcyjne.

REKLAMA

Na koniec 2018 roku Jinko posiadał linie umożliwiające produkcję w skali roku wafli krzemowych, ogniw i modułów na poziomie odpowiednio 9,7 GW, 7 GW oraz 10,8 GW.

Natomiast do końca 2019 roku mają zyskać możliwość produkcji odpowiednio do 15 GW w zakresie wafli krzemowych (w tym 11 GW technologii monokrystalicznej), do 10 GW w zakresie ogniw (w tym 9,2 GW w technologii PERC) oraz 15 GW w zakresie modułów fotowoltaicznych.

Chińska firma zapewnia w komunikacie, że zwiększenie skali produkcji, zaplanowane na połowę tego roku, jeszcze bardziej poprawi jej efektywność kosztową.

Na pierwszy kwartał br. Jinko Solar zapowiada sprzedaż modułów fotowoltaicznych o potencjale 2,8-3 GW, natomiast w całym 2019 roku ma osiągnąć sprzedaż na poziomie 14-15 GW.

Do globalnego lidera w produkcji modułów PV w tym roku ma się zbliżyć inny chiński producent Longi Solar, który w br. chce uruchomić dodatkowe linie umożliwiające produkcję w skali roku modułów o łącznej mocy 5 GW. To ma umożliwiać Longi Solar roczną produkcję modułów o całkowitej mocy 13 GW.

Longi Solar rywalizuje z Jinko Solar także w obszarze poprawy sprawności produkowanych modułów.

W styczniu br. Jinko Solar chwalił się zwiększeniem sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii TOPCon, typu N, do 24,2 proc.

W tym samym miesiącu Longi Solar informował o  osiągnięciu nowego rekordu sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii PERC (Passivated Emitter Rear Cell) na poziomie 24,06 proc. Longi podkreśla, że wynik, który potwierdził chiński narodowy instytut badań nad fotowoltaiką CPVT, został zmierzony na ogniwie powstałym na bazie produkcyjnej płytki krzemowej w standardowych rozmiarach 156,75 x 156,75 mm.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.