220 MW na modułach dwustronnych

220 MW na modułach dwustronnych
Enel Green Power

Technologia modułów dwustronnych znajduje coraz szersze zastosowanie na rynku dużych, przemysłowych farm fotowoltaicznych. Potwierdza to najnowsza inwestycja włoskiej grupy energetycznej Enel, która zastosuję tę technologię na swojej kolejnej wielkiej farmie PV.

Enel Green Power, spółka odpowiedzialna we włoskiej grupie energetycznej Enel za projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii, rozpoczęła budowę wielkiej farmy fotowoltaicznej „Magdalena II”, która powstaje w Meksyku i której moc wyniesie 220 MW.

Włosi poinformowali wczoraj o zainstalowaniu pierwszego, dwustronnego modułu fotowoltaicznego z 550 tys. modułów typu „bifacial”, które zostaną wykorzystane w projekcie „Magdalena II”.

REKLAMA

Dodatkowo uzyski energii z elektrowni fotowoltaicznej „Magdalena II” zwiększy zastosowanie technologii jednoosiowych trackerów dostosowujących położenie modułu pod optymalnym kątem w zależności od padania promieni słonecznych.

Zastosowanie trackerów oraz modułów dwustronnych ma dać wyższe uzyski energii, jednocześnie obniżając koszty produkcji energii.

Budowa wielkiej elektrowni fotowoltaicznej, której koszt EGP wycenia na 165 mln dolarów, ma się zakończyć pod koniec tego roku. Prognozowana jest roczna produkcja 600 GWh energii elektrycznej.

EGP zabezpieczył dla tego projektu długookresowe umowy na sprzedaż energii wraz z certyfikatami przyznawanymi za produkcję energii odnawialnej, których sprzedaż stanowi dodatkowe źródło dochodów inwestorów działających na meksykańskim rynku OZE.

Dwustronne moduły z własnej fabryki

„Magdalena II” jest pierwszym projektem fotowoltaicznym Enel Green Power, w którym zostanie wykorzystana technologia modułów dwustronnych.

Tego rodzaju moduły Włosi produkują w swojej sycylijskiej fabryce od marca ubiegłego roku.

REKLAMA

Producenci modułów fotowoltaicznych oceniają, że moduły dwustronne mogą produkować średnio o około 10-30 proc. energii więcej niż moduły jednostronne. Efektywność tylnej strony modułów jest przy tym zależna od współczynnika albedo powierzchni, na której zostaną umieszczone – im jaśniejsza powierzchnia, tym wyższe uzyski energii.

Enel szacuje, że produkowane przez niego moduły dwustronne w technologii HJT (Heterojunction) już  w tym roku osiągną sprawność rzędu 20 proc. Ich moc ma wynosić 395 W.

W trzecim kwartale br. potencjał produkcji sycylijskiej fabryki ma wzrosnąć do 200 MW, a produkcja ma być prowadzona 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku.

Włoski koncern podaje, że zastosowanie technologii „bifacial” zwiększy uzyski energii w porównaniu do tradycyjnych modułów o 10-15 proc., przy czym dodatkową zaletą ma być dłuższa żywotność takich modułów, wynosząca nawet ponad 30 lat.

Enel Green Power jest szczególnie aktywny na rynkach OZE Ameryki Północnej i Południowej. Wcześniej w tym miesiącu Włosi uruchomili największą elektrownię fotowoltaiczną w Kolumbii. Jej moc wynosi 86,2 MW, co stanowi 80 proc. całkowitego, kolumbijskiego potencjału PV.

Budowa elektrowni „El Paso” w Kolumbii kosztowała 70 mln dolarów. Składa się na nią 250 tys. modułów fotowoltaicznych, które mają produkować w skali roku 176 GWh energii elektrycznej.

Co ciekawe ta inwestycja zostanie włączona do kolumbijskiego systemu elektroenergetycznego na zasadzie JWCD (jednostki wytwórczej centralnie dysponowanej), co oznacza, że na żądanie operatora będzie musiała dostarczać do systemu określoną moc – podobnie jak elektrownie konwencjonalne.

Enel Green Power działa w 29 krajach, gdzie zarządza odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 43 GW, z czego 28,1 GW to elektrownie wodne, 10,6 GW to elektrownie wiatrowe, a 3,7 GW to elektrownie fotowoltaiczne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.