BOŚ wyraźnie obniża koszt kredytu na fotowoltaikę

BOŚ wyraźnie obniża koszt kredytu na fotowoltaikę
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W ubiegłym tygodniu PKO Bank Polski zaprezentował ofertę w zakresie taniego finansowania domowych instalacji fotowoltaicznych. Na tańszy kredyt na fotowoltaikę z PKO BP szybko odpowiedział Bank Ochrony Środowiska, mocno obniżając koszt swojego kredytu oferowanego w ramach dotychczasowego programu Ekokredyt PV.

W ubiegłym tygodniu PKO Bank Polski zaprezentował ofertę „ekopożyczki” na domowe instalacje fotowoltaiczne, oferując znacznie tańsze od dotychczasowych, komercyjnych pożyczek koszty finansowania inwestycji w domową fotowoltaikę.

Prosumencka pożyczka z PKO BP może objąć zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o wartości od 1 tys. zł do 50 tys. zł. Oprocentowanie wyniesie 4,99 proc., a prowizję banku ustalono na 0,99 proc.

REKLAMA

Pożyczka ma być spłacana w okresie od 1 miesiąca do 120 miesięcy. Warunki zaoferowane przez PKO BP zakładają konieczność przedstawienia w ciągu 3 miesięcy od uzyskania finansowania dokumentów potwierdzających zakup i montaż urządzeń za co najmniej 85 proc. kwoty pożyczki.

Na ofertę PKO BP szybko odpowiedział Bank Ochrony Środowiska, który już wcześniej posiadał produkt przeznaczony dla osób zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaiczny kredyt z BOŚ był jednak znacznie droższy. Podczas gdy w nowej ofercie Ekopożyczki z PKO BP oprocentowanie w ujęciu RRSO wynosi 5,47 proc., RRSO w ofercie BOŚ wynosiło dotąd 9,27 proc.

REKLAMA

W odpowiedzi na nowy produkt PKO BP, Bank Ochrony Środowiska zdecydował się jednak na obniżenie kosztu swojego kredytu na fotowoltaikę, schodząc z RRSO do 4,92 proc. Taki kredyt, z finansowaniem do 75 tys. zł do 10 lat, jest w ofercie BOŚ od 2 maja.

Osoby zainteresowane pozyskaniem finansowania na domową instalację fotowoltaiczną mogą skorzystać ponadto z preferencyjnej pożyczki oferowanej w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”, składając w tym celu wniosek w swoim wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Pożyczka z „Czystego powietrza” na domową instalację fotowoltaiczną może pokryć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych i może zostać udzielona na okres nie dłuższy niż 180 miesięcy. Oprocentowanie zmienne pożyczki wynosi WIBOR 12M + 70 pkt bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie.

Maksymalny koszt kwalifikowany zakupu i montażu domowej instalacji fotowoltaicznej (z wyłączeniem kosztów ponoszonych przez operatora sieci dystrybucyjnej) ustalono na 30 tys. zł. Ponadto przyjęty koszt kwalifikowany instalacji fotowoltaicznej za 1 kWp wynosi maksymalnie 6 tys. zł.

Zarówno koszty inwestycji w instalacje fotowoltaiczne sfinansowane z komercyjnych kredytów jak i pożyczki oferowanej w ramach programu „Czyste powietrze” można uwzględnić w obowiązującej od początku tego roku podatkowej uldze termomodernizacyjnej. Więcej na ten temat w artykule: Czy można połączyć pożyczkę z „Czystego powietrza” i ulgę termomodernizacyjną?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o