Tauron czeka na wyniki aukcji i przejmuje duży projekt PV

Tauron czeka na wyniki aukcji i przejmuje duży projekt PV
Tauron

Tauron ogłosił przejęcie projektu elektrowni fotowoltaicznej, która ma wejść w fazę operacyjna za dwa lata. To już kolejny projekt PV rozwijany przez Taurona. Wiadomo, że z jednym z nich spółka wystartowała w ostatniej aukcji.

Odpowiedzialna w grupie Tauron za rozwój odnawialnych źródeł energii spółka Tauron Ekoenergia przejęła projekt dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 6 MW od spółki Aval-1.

Inwestycja zlokalizowana w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim ma być jednocześnie pierwszą elektrownią fotowoltaiczną w grupie Tauron, która uzyska status operacyjny.

REKLAMA

Planowany termin oddania elektrowni do użytku to 2021 rok, a całkowity koszt inwestycji Tauron wycenia na 15 mln zł, czyli 2,5 mln zł w przeliczeniu na planowany 1 MW mocy nominalnej.

Spółka na razie nie określiła, czy z tym projektem wystartuje w aukcji czy jednak zdecyduje się na inwestycję bez rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Jak mówiła w ubiegłym tygodniu w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl prezes spółki Tauron Ekoenergia, Ewa Palarczyk, spółka interesuje się przede wszystkim projektami lądowych farm wiatrowych oraz elektrowni fotowoltaicznych.

Wiadomo, że z jednym z realizowanych projektów Tauron wystartował w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej w koszyku dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

Chodzi o projekt fotowoltaiczny o mocy do 5 MW realizowany przez spółkę Tauron Wytwarzanie w Jaworznie. W tym przypadku Tauron ogłosił już nawet przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy.

Wcześniej Tauron ogłosił podobny przetarg na wykonawcę większej elektrowni PV o docelowej mocy 28-43,2 MW w Mysłowicach.

W ostatnich miesiącach Tauron sygnalizował też przygotowania do budowy elektrowni fotowoltaicznej w Stalowej Woli, gdzie państwowy koncern energetyczny buduje też elektrownię gazowo-parową. W tym przypadku Tauron ma być na etapie zdobywania dla swojego projektu PV decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

REKLAMA

Nie jest na razie przesądzone, czy z tymi projektami Tauron wystartuje w kolejnych aukcjach.

– Wszystko zależy od ilości projektów, które będziemy mieć, ale zdecydowanie tak. Będziemy szukać modelu aukcyjnego, ale też interesująca jest dla nas formuła PPA – stwierdziła Ewa Palarczyk.

W tym kontekście mają być prowadzone rozmowy m.in. z KGHM, który jest udziałowcem Taurona, jednak na razie spółka nie podaje szczegółów.

Tauron Ekoenergia szykuje się także do rozwoju projektów morskich farm wiatrowych. W tym celu złożyła dwa tzw. kontrwnioski o wydanie pozwoleń na posadowienie sztucznych wysp na Morzu Bałtyckim. Chodzi o projekty o łącznej mocy 1,8 GW. Aby jednak uzyskać pozwolenia, spółka musi pokonać w postępowaniu innych oferentów, którzy zgłosili zainteresowanie tymi samymi lokalizacjami.

Ogłoszona w tym roku nowa strategia Taurona zakłada zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym. Do 2025 roku planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Pierwszym krokiem w celu zwiększenia produkcji energii odnawialnej było sfinalizowanie wcześniej w tym roku przejęcia farm wiatrowych o mocy 180 MW od grupy in.ventus.

To umożliwiło Tauronowi zwiększenie mocy w energetyce wiatrowej, na które wcześniej składały się cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 200,75 MW (do tego w zakresie OZE Tauron eksploatuje jeszcze 34 elektrownie wodne).

Dzięki tej akwizycji w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. Tauron wytworzył w sumie 0,97 TWh energii odnawialnej w stosunku do 0,69 TWh w analogicznym okresie ubiegłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.