Nowe taryfy dla brytyjskich prosumentów. Ile zarobią na sprzedaży energii?

Nowe taryfy dla brytyjskich prosumentów. Ile zarobią na sprzedaży energii?
Moixa

Dostawcy energii z Wielkiej Brytanii przedstawili nowe taryfy eksportowe dla brytyjskich prosumentów produkujących energię odnawialną i oddających nadwyżki do sieci. Nowy system ma zastąpić stosowany wcześniej system 20-letniej taryfy gwarantowanej, który skutkował budową na Wyspach setek tysięcy małych instalacji PV.

Zgodnie z nowym systemem, nazwanym Inteligentną Gwarancją Eksportu (Smart Export Guarantee, SEG), brytyjscy dostawcy energii posiadający w swoim portfelu ponad 150 tys. klientów muszą zaoferować taryfę eksportową dla producentów energii odnawialnej, w tym gospodarstw domowych, z instalacjami odnawialnych źródeł energii zamontowanymi po 31 marca 2019 r.

Systemem mogą zostać objęte instalacje wiatrowe, fotowoltaiczne czy wodne o mocy do 5 MW, a także systemy CHP o mocy do 50 kW. Brytyjski regulator rynku energetycznego Ofgem podkreśla, że zaletą nowego systemu ma być możliwość wyboru oferty, w tym wysokości taryfy SEG z ofert proponowanych przez poszczególne firmy energetyczne.

REKLAMA

Nowy system rozliczeń zastąpi taryfy gwarantowane, które obowiązywały nowych wnioskodawców do 31 marca 2019 r. Do tamtego czasu do systemu taryf gwarantowanych weszło 830 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, których właściciele będą mieć prawo do otrzymywania taryfy gwarantowanej przez 20 lat.

Łącznie taryfy SEG wprowadziło 13 dostawców, w tym niektórzy dobrowolnie, ponieważ posiadają poniżej 150 tys. klientów, co zwalnia ich z nowych przepisów. Najniższą taryfę zaproponował Shell i wynosi ona zaledwie 0,001 pensów za kWh, jednak ma to być na razie taryfa pilotażowa.

Najwięcej będzie płacić dostawca energii Solar Energy, bo aż 5,6 pensów za kWh, czyli około 28 groszy/kWh.

Octopus Energy i E. On – dla klientów posiadających instalację od dnia 1 stycznia 2020 roku –  oferują 5,5 pensów, Bulb zaproponował 5,38 pensów, OVO i SEG i ScottishPower – 4 pensy, SSE i EDF 3,0, E.On proponuje 3 pensy, Centrica/British Gas 1,5 pensa, Green Network Energy 1 p., a Utility Warehouse 0,5 p.

REKLAMA

Dostawcy energii mają swobodę jeśli chodzi o częstotliwość wypłat.  Centrica będzie dokonywać płatności w ramach SEG raz w dowolnym sześciomiesięcznym okresie, a SSE raz w roku.  Bulb oferuje płatności raz na kwartał.

Natomiast każdorazowo taryfa zatwierdzana przez Ofgem na kolejny okres ma obowiązywać od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku. Obecnie zatwierdzona taryfa obowiązuje wyjątkowo od 1 stycznia do 31 marca br.

Brytyjski regulator rynku energetycznego Ofgem wprowadził zasadę, że o ile ceny energii na rynku hurtowym mogą spaść poniżej zera, taryfa SEG musi być zawsze na plusie.

Chris Hewett, dyrektor Solar Trade Association, ocenia, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że pojawia się konkurencyjny rynek eksportowy. Podczas gdy niektóre taryfy są niższe niż normalna stawka rynkowa, to co najmniej jedna trzecia z nich jest wyceniona powyżej narzuconej przez rząd najniższej stawki taryfy eksportowej. Najlepsze stawki oferują nowi dostawcy energii na rynku. Ostatecznie to do Ofgem ma należeć decyzja, czy rynek spełnienia warunki uczciwego wynagrodzenia za eksport energii przez wytwórców z OZE.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.