Litwini w tym roku postawią w Polsce 66 farm fotowoltaicznych

Litwini w tym roku postawią w Polsce 66 farm fotowoltaicznych
Sun Investment Group

Fundusz Energy and Infrastructure SME Fund związany z litewską grupą Lord LB Asset Management dołącza do grona firm z krajów bałtyckich, które są aktywne na polskim rynku fotowoltaicznym i które należą do jego liderów. W tym roku Energy and Infrastructure SME Fund ma uruchomić w naszym kraju 66 farm PV.

Fundusz Energy and Infrastructure SME Fund został powołany w 2016 roku, a jego działalność skupia się na krajach bałtyckich i Polsce. Zarządza dla swoich klientów aktywami, których wartość w połowie ubiegłego roku sięgała 473 mln euro.

W tym roku litewski fundusz ma uruchomić w naszym kraju kilkadziesiąt farm PV. Chodzi o portfel 66 projektów fotowoltaicznych, których jednostkowa moc nie przekracza 1 MW, na łączną moc 65,5 MW.

REKLAMA

Inwestycje są realizowane w północno-zachodniej części kraju i obejmują cztery województwa, a instalacje zostaną podłączone do sieci należących do dwóch operatorów systemów dystrybucyjnych.

Projekty mają zająć powierzchnię w sumie 120 hektarów i złoży się na nie 240 tys. modułów fotowoltaicznych.

Wszystkie projekty posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym dzięki aukcji przeprowadzonej w 2018 r.

Na uruchomienie sprzedaży energii potwierdzonej uzyskaną koncesją inwestorzy z sektora PV, którzy wygrali tamtą aukcję, będą mieć czas do listopada br. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczać utratę gwarancji sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Generalnym wykonawcą farm fotowoltaicznych należących do litewskiego funduszu będzie wywodząca się również z Litwy firma Sun Investment Group. To również jeden z najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku PV.

Obecnie na dorobek Sun Investment Group w Polsce składają się uruchomione elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 43 MW – wszystkie o jednostkowej mocy do 1 MW, z którymi wywodzący się z Litwy inwestor skutecznie wystartował w aukcjach przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki.

W ubiegłym roku Litwini sprzedali te elektrownie fotowoltaiczne szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments.

Ponadto SIG informuje o rozwoju kolejnych projektów PV w naszym kraju łącznie na ponad 500 MW.

W ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, przeprowadzonej przez URE w grudniu 2019 roku, SIG zabezpieczył prawa do rozliczeń w okresie 15 lat tzw. ujemnego salda  dla projektów o łącznej mocy 30 MW.

Jednocześnie spółka poinformowała w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o planach zakupu projektów poaukcyjnych o łącznej mocy 50 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.