Program Mój Prąd: Będzie szybciej bez wniosków na papierze

Program Mój Prąd: Będzie szybciej bez wniosków na papierze
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Od kilku tygodni NFOŚiGW prowadzi drugi nabór wniosków w programie Mój Prąd, w którym można pozyskać dopłatę na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej. Nasi czytelnicy zgłaszali jednak ostatnio problemy z rozpatrzeniem wniosków złożonych jeszcze w pierwszym naborze. O sytuację jeśli chodzi o procedowanie wniosków w Moim Prądzie zapytaliśmy NFOŚiGW.

Od połowy stycznia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi drugi nabór wniosków w programie Mój Prąd, w którym można uzyskać dopłatę w wysokości do 5 tys. zł na zakup i montaż domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW.

W międzyczasie pojawiły się regulacje potwierdzające zwolnienie dopłaty z podatku dochodowego, co zwiększa korzyść finansową związaną z udziałem w programie Mój Prąd.

REKLAMA

Ponadto koszty inwestycji realizowanej przy dofinansowaniu z Mojego Prądu, pomniejszone o otrzymaną dopłatę, można odliczyć od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Program dopłat na domowe instalacje fotowoltaiczne wystartował na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo wnioski można było składać wyłącznie w wersji papierowej.

Przyjmowanie wniosków w formie elektronicznej uruchomiono 21 października za pomocą formularza zamieszczonego na rządowej platformie gov.pl.

Później NFOŚiGW wprowadził kolejne rozwiązanie mające przyspieszyć realizację programu. Chodzi o możliwość składania wniosków przez tzw. agregatorów, czyli firmy instalacyjne, które podpisały stosowne porozumienia z Funduszem.

Obecnie na liście firm instalujących fotowotlaikę, które zawarły porozumienia umożliwiające składanie wniosków w pakietach, w imieniu swoich klientów, są 72 podmioty.

W pierwszym naborze, który zakończył się 20 grudnia, złożono  sumie około 30 160 wniosków, w tym 4/5 złożono w formie papierowej, a pozostałe w formie elektronicznej.

Nie wszystkie wnioski złożone w pierwszym naborze urzędnikom NFOŚiGW udało się szybko rozpatrzyć, co sygnalizowali nasi czytelnicy. Zapytaliśmy Fundusz o przyczyny ewentualnych opóźnień.

Jak tłumaczy w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Donata Bieniecka-Popardowska z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW, o ile wnioski elektroniczne nie stwarzają większych problemów w przetworzeniu danych i ich obsłudze, to takie problemy pojawiają się przy procedowaniu wniosków papierowych.

Obsługa wniosków papierowych siłą rzeczy jest dalece trudniejsza – wymagają one niezwykle często wzywania wnioskodawców do złożenia uzupełniających dokumentów bądź ustalania z nimi treści nieczytelnie wypełnionych danych podanych w wnioskach – informuje Donata Bieniecka-Popardowska.

Kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW podkreśla, że szczególnie duża liczba niekompletnych wniosków trafiła do Funduszu w ostatnim tygodniu pierwszego naboru. Jak ocenia, mogło to wynikać z obaw, że później program nie będzie kontynuowany.

Okoliczność ta spowodowała znaczące zwiększenie nakładu pracy niezbędnego dla obsługi tych wniosków, co wpłynęło na tempo rozpoznania wniosków składanych w II naborze. Znaczna część tych wniosków podlega jeszcze weryfikacji – podobnie jak szereg innych, niekompletnych wniosków złożonych w wersji papierowej, które wpłynęły w ramach I naboru, a do uzupełnienia których wielokrotnie wzywamy wnioskodawców, nie chcąc im odmawiać prawa do otrzymania dotacji z programu Mój Prąd – komentuje Donata Bieniecka-Popardowska.

REKLAMA

NFOŚiGW zaznacza, że należy mieć także na uwadze, że wnioskodawcy – wbrew zasadom programu – kilkukrotnie, różnymi kanałami, składają ten sam wniosek, a kolejnym utrudnieniem oceny wniosków jest niestosowanie się do regulaminu i aplikowanie o dopłatę mimo nie spełniania warunków porgramu.

Pomoże zewnętrzna firma

Drugi nabór wniosków rozpoczął się w dniu 13 stycznia i potrwa do 18 grudnia br. lub do wyczerpania środków. Tych jednak na razie nie powinno jeszcze zabraknąć. Całkowity budżet program ma wynieść 1 mld zł, co powinno wystarczyć na dofinansowanie około 200 tys. mikroinstalacji.

Na razie, według danych na dzień 29 lutego, w drugim naborze złożono już około 17 580 wniosków o dofinansowanie, z czego 10 480 to wnioski papierowe, a 4 538 wnioski elektroniczne. Ponadto 2 560 wniosków zostało złożonych przez agregatorów.

W połowie ubiegłego miesiąca NFOŚiGW w celu przyspieszenia procedowania wniosków w Moim Prądzie zdecydował się zatrudnienie zewnętrznej firmy, której zadaniem jest wykonywanie cyfrowych skanów złożonych dokumentów oraz pozyskiwanie z nich danych niezbędnych do oceny. – Jednocześnie równolegle oceniamy wnioski, które zostały złożone w wersji elektronicznej oraz te złożone przez agregatorów, zawierające niezbędne dane w wersji elektronicznej – informuje Donata Bieniecka-Popardowska.

Według stanu na koniec lutego NFOŚiGW obsłużył 3 498 wniosków złożonych elektronicznie w drugim naborze, czyli 77 proc. złożonych wniosków, a także 928 złożonych przez agregatorów, tj. 36 proc. złożonych przez nich aplikacji.

Obecnie mają już trwać wypłaty dopłat dla beneficjentów, którzy złożyli wnioski w drugim naborze.

Koniec z wnioskami na papierze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma już szykować kolejną zmianę w zasadach programu Mój Prąd, która powinna przyspieszyć przyznawanie dopłat.

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, NFOŚiGW chce zrezygnować z przyjmowania wniosków w formie papierowej.

Doświadczenia z obsługi wniosków składanych w ramach I i II naboru wskazują, że podatne na nieprawidłowe bądź nieczytelne wypełnienie wnioski papierowe znacząco utrudniają obsługę prawidłowo wypełnionych wniosków przygotowanych i złożonych przez skrupulatnych wnioskodawców – informuje Donata Bieniecka-Popardowska.

W najbliższym czasie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma podać do wiadomości publicznej informację o dacie zakończenia możliwości składania papierowych wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd i o pozostawieniu jedynie kanału elektronicznego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.