Elektrownie fotowoltaiczne o mocy 400 MW na fiordach
Duńskie władze ogłosiły plany zagospodarowania części wybrzeża poprzez budowę ogromnego kompleksu farm fotowoltaicznych. Inwestycje miałyby zostać zrealizowane na wybrzeżu znajdującym się w północno zachodniej części Danii, w regionie Jutlandii Środkowej.
Jak podaje PV Magazine, plany przeznaczenia znajdującego się tam wybrzeża pod budowę farm fotowoltaicznych ogłosiła duńska rządowa agencja energetyczna Energistyrelsens oraz operator systemu przesyłowego Energinet.
Obie instytucje podkreślają, że korzystnie jeśli chodzi o koszty takiego przedsięwzięcia wpłynie planowana infrastruktura energetyczna, która ma obsłużyć morską farmę wiatrową o mocy 1 GW i która może posłużyć również do przesyłu energii z farm fotowoltaicznych.
Infrastruktura energetyczna jest przygotowywana w celu obsługi morskiej farmy wiatrowej Thor. Aukcję, która będzie skutkować przyznaniem prawa do zrealizowania tego projektu, a także uzyskaniem przez inwestora rządowych gwarancji przychodów ze sprzedaży energii, Duńczycy mają przeprowadzić w przyszłym roku.
Obecnie Duńczycy wspierają budowę farm fotowoltaicznych poprzez aukcje, w których fotowoltaika musi konkurować z energetyką wiatrową i w których inwestorzy otrzymują gwarancje premii wypłacanych ponad ceny energii uzyskane na rynku.
Przyznane w ostatniej aukcji premie dla projektów fotowoltaicznych wyniosły po 18,4 DKK/MWh (około 11 PLN/MWh), a dla projektów hybrydowych, łączących produkcję energii z wiatru i fotowoltaiki, ukształtowały się na poziomie 14,8 DKK/MWh (9 PLN/MWh).
Duńczycy planują już także budowę elektrowni fotowoltaicznych bez rządowych dopłat.
Największą elektrownię fotowoltaiczną w Danii chce zbudować lokalny deweloper Better Energy, który jest jednocześnie jednym z czołowych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym. Chodzi o budowę elektrowni PV o mocy aż 150 MW, która ma funkcjonować bez jakichkolwiek subsydiów.
Uzgodniona w 2018 roku przez duński rząd i parlament strategia energetyczna zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie konsumowanej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 55 proc. do roku 2030.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.