Duży wzrost eksportu chińskich paneli fotowoltaicznych

Duży wzrost eksportu chińskich paneli fotowoltaicznych
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Po spadku zagranicznej sprzedaży paneli fotowoltaicznych produkowanych w Chinach, która wystąpiła w lutym na skutek ograniczeń w pracy chińskich fabryk w związku z epidemią koronawirusa, w ubiegłym miesiącu nastąpił wyraźny wzrost eksportu chińskich paneli PV.

Jak wynika z danych serwisu PV-Tech, w walczących z epidemią Chinach eksport paneli fotowoltaicznych w ostatnim miesiącu 2019 roku sięgnął 4,41 GW, w styczniu nawet nieco wzrósł do poziomu 4,45 GW, jednak w kolejnym miesiącu nastąpił wyraźny spadek.

W lutym eksport chińskich paneli fotowoltaicznych spadł do 2,83 GW. Jednak w ubiegłym miesiącu widać wyraźne odbicie wynikające z powrotu chińskich fabryk do pełnych zdolności produkcyjnych.

REKLAMA

W marcu eksport chińskich modułów fotowoltaicznych wzrósł w porównaniu do wcześniejszego miesiąca o 160 procent – do poziomu 7,49 GW.

PV-Tech tłumaczy tak wyraźny wzrost realizacją przez chińskie firmy zaległych zamówień, które nie zostały wykonane wcześniej z powodu wygaszenia pracy fabryk oraz utrudnień w logistyce, które nie pozwoliły na wysłanie do klientów wyprodukowanych już paneli.

Eksport chińskich paneli fotowoltaicznych odnotowany w ubiegłym miesiącu jest tylko niewiele niższy od eksportu zanotowanego w analogicznym okresie 2019 roku, kiedy zagraniczna sprzedaż paneli PV wyprodukowanych w Państwie Środka sięgnęła poziomu 7,56 GW.

W ubiegłym roku na całym świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne – w zależności od liczb podawanych przez kluczowe firmy analizujące rozwój globalnego rynku PV – o mocy około 100-120 GW.

Ostatnio analitycy Bloomberg New Energy Finance obniżyli tegoroczną prognozę inwestycji na globalnym rynku PV do 108-143 GW w porównaniu z poziomem 121-150 GW wskazanym we wcześniejszej prognozie.

REKLAMA

Z kolei IHS Markit szacuje obecnie, że w tym roku na całym świecie powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 105 GW, co jest poziomem o 16 proc. niższym od podawanego przez tą firmę wyniku globalnego rynku PV za rok 2019.

IHS Markit podniósł natomiast ostatnio prognozę nowych inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach, które mają zostać zrealizowane w tym roku – z 40 GW do 45 GW.

Efekty sytuacji, która miała miejsce w chińskim przemyśle fotowoltaicznym w pierwszym kwartale 2020 r. i która wynikała z ograniczeń w produkcji w czasie epidemii koronawirusa, poznamy lepiej, gdy wyniki finansowe za ten okres przedstawią czołowi chińscy producenci – zobligowani do publikacji raportów finansowych w związku z funkcjonowaniem na giełdzie.

Pierwsze, wstępne informacje za pierwszy kwartał 2020 r. podały w ostatnich dniach dwie czołowe firmy z chińskiego przemysłu PV.

Największy na świecie producent płytek krzemowych stosowanych w panelach monokrystalicznych – Longi Group, w skład którego wchodzi jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych Longi Solar, zaskoczył informacją o dużym wzroście zysków za pierwszy kwartał.

Zysk netto Longi Group w tym okresie miał zwiększyć się z około 86,4 mln dolarów przed rokiem do 233,2-275,6 mln dolarów.

Z kolei czołowy producent paneli fotowoltaicznych z Chin – GCL-SI – poinformował o kwartalnej stracie netto w pierwszym kwartale na poziomie 16,9-21,2 mln dolarów, co firma tłumaczy opóźnieniami we wznowieniu produkcji z powodu epidemii koronawirusa. GCL-SI odnotował jednak podobną stratę również w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyniosła ona wówczas 18,6 mln dolarów.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.