PSF upomina się o harmonogram aukcji

PSF upomina się o harmonogram aukcji
Ewa Magiera, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki zaapelowało w liście wysłanym do Ministerstwa Klimatu o jak najszybsze podanie terminów najbliższych aukcji dla odnawialnych źródeł energii, a także o określenie kilkuletniego harmonogramu kolejnych aukcji. Brak zaplanowanych aukcji OZE to największa bariera rozwojowa, bo bez gwarancji rządu, która jest dziś niezbędnym warunkiem finansowania, duże inwestycje w fotowoltaice wyhamują mówi Ewa Magiera, prezes PSF.

W liście skierowanym do Ministra Klimatu Michała Kurtyki i Pełnomocnika Rządu ds. OZE Ireneusza Zyski, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki (PSF) reprezentujące inwestorów, wytwórców oraz dostawców technologii z sektora energetyki słonecznej, apeluje o ogłoszenie przynajmniej przybliżonych terminów aukcji, które mają się odbyć w tym roku.

Jak czytamy w stanowisku Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, harmonogram aukcji OZE gwarantuje przewidywalność i bezpieczeństwo w obszarze nowych inwestycji, a bez zagwarantowania stabilności i ciągłości trwania systemu aukcyjnego dla odnawialnych źródeł energii przedsiębiorcy nie mają możliwości planowania nowych projektów. Zdaniem PSF, może to spowodować istotne zahamowanie rozwoju energetyki słonecznej i stracenie szansy na wykorzystanie jej ogromnego potencjału.

REKLAMA

Dziś sektor nadal żyje w niepewności, czy aukcje w 2021 roku w ogóle się odbędą, a co za tym idzie, nie mają pewności, czy inwestycje rozpoczęte w ubiegłych latach mają szanse na realizację oraz czy rozpoczynać kolejne, co z kolei pozwoliłoby utrzymać cykl inwestycyjny sektora na dotychczasowym poziomie – mówi Ewa Magiera, prezes PSF.

Zdaniem Stowarzyszenia, potrzebne jest publiczne ogłoszenie przynajmniej przybliżonych terminów aukcji OZE, które mają się odbyć w 2020 i 2021 roku, a także pilne rozpoczęcie prac legislacyjnych nad rozporządzeniem Rady Ministrów określającym maksymalną ilość i wartość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w roku 2021 – zgodnie z art. 72 ust. 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

PSF apeluje ponadto o wpisanie do dokumentów strategicznych w zakresie polityki energetycznej państwa terminów kolejnych aukcji OZE i zakontraktowanych wolumenów w perspektywie minimum 4–5 lat, a także możliwości, w razie potrzeby, odpowiedniego przedłużenia obowiązywania systemu aukcyjnego.

– W opinii Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania rynkowe i zakładając przynajmniej utrzymanie rocznego tempa przyrostu mocy, można ocenić realny potencjał energetyki słonecznej w Polsce na 10 GW do 2030 r. i 19 GW do 2040 r. Powinniśmy jednak zwiększyć prędkość dwukrotnie, żeby do 2030 r. Polska mogła pochwalić się 20 GW w systemie. Ale bez aukcji OZE nowe inwestycje nie powstaną – mówi Ewa Magiera.

Wcześniej podobny postulat sformułowało reprezentujące sektor wiatrowy Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, apelując o ogłoszenie 3-letniego harmonogramu aukcji. PSEW ocenił, że w 2020 roku z uwagi na epidemię powinna odbyć się jedna aukcja na cały tegoroczny wolumen wskazany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 2019 r. Natomiast zdaniem Stowarzyszenia w przyszłym roku aukcje można rozbić na dwie tury.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.