PGE Dystrybucja zapewnia przyłączanie farm solarnych na czas
Takie zapewnienie padło ze strony największego krajowego operatora sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja w odpowiedzi na pismo Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, które zaapelowało do krajowych OSD o terminową realizacje przyłączeń odnawialnych źródeł energii mimo ograniczeń wynikających z epidemii.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (PSES) informowało na początku tego miesiąca, że w związku z epidemią koronawirusa operatorzy sieci dystrybucyjnych zawiesili do odwołania działania związane z przyłączeniem m.in. farm fotowoltaicznych jak również prace związane z rozbudową sieci na potrzeby przyłączeń OZE.
Wcześniej w odpowiedzi na pismo PSES o terminowej realizacji przyłączeń odnawialnych źródeł energii zapewnili operatorzy sieci dystrybucyjnej Energa Operator oraz Enea Operator.
Teraz podobną deklarację złożył kolejny operator systemu dystrybucyjnego.
PGE Dystrybucja zapewnia, że ewentualne opóźnienia w przyłączeniach odnawialnych źródeł energii, które sygnalizował PSES, mogły pojawić się tylko „sporadycznie” i że wywiązuje się z obowiązujących spółki dystrybucyjne terminów jeśli chodzi o przyłączenia OZE.
Spółka zapewnia, że „dokumenty, projekty oraz zgłoszenia dostarczane przez inwestorów, w tym dotyczące przyłączania źródeł wytwórczych energii elektrycznej są przyjmowane na bieżąco i bez opóźnień”.
PGE Dystrybucja przyznaje jednak, że pojawiają się problemy mogące wpływać na proces przyłączania farm fotowoltaicznych, które wynikają z konieczności wyłączenia określonych odcinków sieci w przypadku braku możliwości rezerwowego zasilania odbiorców lub wykonywania działań w technologii prac pod napięciem.
Problemy w obecnej sytuacji mogą wynikać także z braku zgody właściciela nieruchomości na wejście na jego teren czy braku możliwości zakończenia procesu projektowego z powodu trudności z uzyskaniem zgód właścicieli nieruchomości oraz utrudnień w kontaktach z jednostkami administracji państwowej i samorządowej, co może opóźniać uzyskanie niezbędnych decyzji.
Spółka podkreśla przy tym, że „nikt nie zwolnił jej z obowiązku oceny zgodności przyłączanych źródeł wytwarzania energii elektrycznej z wymogami dla modułów wytwarzania energii elektrycznej określonymi w Rozporządzeniu Komisji UE 2016/631 ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączania jednostek wytwórczych do sieci”.
PGE Dystrybucja w odpowiedzi na pismo Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej zaznacza ponadto, że wskazanym przez PSES ryzykom w postaci opóźnień w przyłączaniu instalacji OZE wychodzą naprzeciw regulacje przyjęte w tzw. Tarczy antykryzysowej, która przedłuża terminy uruchomienia sprzedaży energii w systemie aukcyjnym oraz systemach FiT i FiP.
Zgodnie z zapisami „tarczy” pojawienie się okoliczności takich jak epidemia uprawiania Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – na wniosek wytwórcy – do wydania jednorazowo postanowienia o przedłużeniu terminu spełnienia zobowiązania do rozpoczęcia sprzedaży energii o dodatkowy okres określony we wniosku wytwórcy, jednak nie dłuższy niż 12 miesięcy licząc od dnia upływu terminu tego zobowiązania.
Z możliwości wydłużenia terminów rozpoczęcia sprzedaży energii mogą skorzystać uczestnicy aukcji dla nowych instalacji, które zostały przeprowadzone w listopadzie 2018 r. i grudniu 2019 r.
Zgodnie z postanowieniami ustawy o OZE inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych objętych wsparciem w tych aukcjach mają 24 miesiące, licząc od dnia zakończenia aukcji, na uzyskanie koncesji i rozpoczęcie sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego. Dla inwestorów budujących elektrownie wiatrowe termin wynosi 33 miesiące. W pozostałych przypadkach termin wynosi 42 miesiące.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.