Kolejny rekord mocy panelu fotowoltaicznego

Kolejny rekord mocy panelu fotowoltaicznego
Trina Solar

Kilka miesięcy temu dwaj chińscy producenci paneli fotowoltaicznych informowali o rozpoczęciu jako pierwsi produkcji paneli o mocy przekraczającej 500 W. Teraz inny producent z Chin informuje o osiągnięciu jeszcze lepszego wyniku jeśli chodzi o nominalną moc wdrażanego do produkcji modułu fotowoltaicznego. 

Chiński producent paneli fotowoltaicznych JA Solar poinformował o wprowadzaniu do produkcji modułu o rekordowej mocy +525 W. Taka moc miała zostać zmierzona w standardowych warunkach testowych, tzw. STC.

Producent na razie nie podał specyfikacji nowego modułu. Z komunikatu firmy wiadomo jedynie, że moduły JA Solar o mocy przynajmniej 525 W będzie można zamawiać w drugiej połowie tego roku. 

REKLAMA

To wynik lepszy od paneli fotowoltaicznych o rekordowej mocy, których produkcję rozpoczęli niedawno dwaj inni producenci paneli fotowoltaicznych z Chin. 

Niedawno ośrodek certyfikujący TÜV Rheinland potwierdził jednostkową moc modułów dostarczonych przez firmę Trina Solar na poziomie ponad 515 W.

Seryjną produkcję modułów serii Vertex o mocy +500 W Trina Solar rozpoczęła w połowie marca br. i jeszcze w tym samym miesiącu zrealizowała pierwszą dostawę tych modułów na Sri Lankę, gdzie zasilą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 10 MW.

Kontrakt na dostawę modułów Vertex chiński producent podpisał także z indyjskim deweloperem SunSource Energy, który wykorzysta tego rodzaju moduły w swoich projektach o łącznej mocy 105 MW. Dla tego klienta Trina Solar rozpocznie dostawę w czwartym kwartale 2020 roku.

O nowych panelach wiadomo, że długość boku zastosowanych w nich 150 ogniw monokrystalicznych PERC wynosi 21 cm, a ich sprawność sięga 21 proc.

W modułach serii Vertex Trina Solar zastosowała także technologię ogniw typu three-cut dzięki wykorzystaniu techniki bezstratnego cięcia, a ponadto mają się one charakteryzować większym zagęszczeniem ogniw, co ma ograniczyc ryzyko pękania ogniw oraz zwiększyć ich odporność na powstawanie tzw. hot spotów.

Moduły Vertex +500 W mają być dostępne nie tylko w wersji jednostronnej, ale także dwustronnej, co dodatkowo zwiększy uzyski energii dzięki aktywnej tylnej stronie.

REKLAMA

Trina Solar informowała, powołując się na wyniki przeprowadzonego badania na testowej instalacji w chińskiej prowincji Heilongjiang, że zastosowanie dwustronnych modułów serii Vertex w porównaniu do „konwencjonalnych” dwustronnych modułów o mocy 410 W przekłada się na zredukowanie kosztów po stronie tzw. balane of system o 6-8 proc., a to pozwala obniżyć średni koszt wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) przeciętnie o 3-4 proc.

Jak podkreśla chiński producent, mniej modułów to mniej systemów instalacyjnych, okablowania, skrzynek przyłączowych, to też mniej godzin pracy przy instalacji, a także mniejsze zapotrzebowanie jeśli chodzi o przestrzeń.

Teraz rekordową moc paneli dostarczonych przez Trina Solar potwierdziła firma certyfikująca TÜV Rheinland. Testy wykazały moc wynoszącą nawet 515,8 W.

Ten sam ośrodek badawczy wydał dla paneli fotowoltaicznych serii Vertex także certyfikat zgodności z normą IEC 61215 PV dotyczącą wydajności modułów oraz normą IEC 61730 PV dotyczącą ich bezpieczeństwa.

Trina Solar zapowiada już produkcję modułów o jednostkowej mocy 600 W, co ma zostać osiągnięte poprzez dodanie kolejnego rzędu ogniw. Chiński producent zapowiada też zwiększenie wydajności ogniw monokrystalicznych PERC do poziomu ponad 24 proc., co dodatkowo zwiększy nominalną moc.

Obecnie moduły fotowoltaiczne o jednostkowej mocy +500 W wdraża do produkcji też inny chiński producent Risen Energy, który ma oferować moduły składające się z ogniw, w których zastosowano płytki klasy M12 o długości boku 21 cm, czyli o kilka centymetrów dłuższym niż w ogniwach stosowanych dotychczas w najpopularniejszych modułach – ogniwach klasy M2 o długości boku 15,6 cm czy klasy M4 o długości boku 16,6 cm. Sprawność modułów Risen Energy o mocy 500 W ma sięgać 20,8 proc. 

Producent zapewnia, że zastosowanie wyprodukowanych przez niego paneli o mocy 500 W pozwoli zredukować koszty inwestycji po stronie tzw. Balance of System średnio o 9,6 proc., a to przełoży się na obniżenie LCOE w porównaniu do instalacji wykonanych z użyciem modułów o przeciętnej mocy średnio o 6 proc.

W ostatnich dniach ubiegłego miesiąca Risen Energy zrealizował pierwsze zamówienie na swoje moduły 500 W. Odbiorcą jest malezyjska firma Tokai Engineering, która zamówiła moduły o łącznej mocy 20 MW.

Informując o tym zamówieniu, Risen Energy podał, że zaplanował produkcję tego rodzaju modułów o łącznej mocy 3 GW i że jest na dobrej drodze do rozpoczęcia masowej produkcji w obecnym kwartale. Dostawy modułów Risen Energy 500 W na większą skalę mają rozpocząć się w trzecim kwartale 2020 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.