PGE buduje farmy fotowoltaiczne. Kolejna powstanie koło wielkiej elektrowni

PGE buduje farmy fotowoltaiczne. Kolejna powstanie koło wielkiej elektrowni
PGE

PGE chce zbudować elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW. Póki co potencjał największego państwowego koncernu energetycznego jeśli chodzi o fotowoltaikę pozostaje bardzo skromny. PGE uruchomiła już jednak budowę pierwszych farm PV i teraz informuje o planie budowy kolejnej.

W portfelu źródeł wytwórczych PGE posiada tylko jedną farmę fotowoltaiczną o mocy 0,6 MW, która znajduje się na Górze Żar w powiecie żywieckim.

Obecnie odpowiadająca za obszar odnawialnych źródeł energii w grupie PGE spółka PGE Energia Odnawialna buduje pierwsze farmy fotowoltaiczne, dla których zagwarantowała sobie sprzedaż energii w wyniku aukcji z grudnia 2019 r.

REKLAMA

Chodzi o cztery farmy fotowoltaiczne, każda o mocy 0,99 MW, których wykonawcą jest firma Solartech.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o wpływ obostrzeń związanych z epidemią na rozwój tych projektów, Maciej Gelberg z biura prasowego PGE EO informuje, że termin tych inwestycji nie jest zagrożony i że powinny być gotowe do końca 2020 r.

PGE Energia Odnawialna nie informuje natomiast o planach jeśli chodzi o tegoroczne aukcje. – Jeśli chodzi projekty, które PGE zgłosi na tegoroczną aukcję, to jest jeszcze za wcześnie, by podać wiążącą informację – informuje Maciej Gelberg.

Teraz PGE ogłasza plan budowy elektrowni fotowoltaicznej, która ma powstać przy Elektrowni Opole. PGE Energia Odnawialna wydzierżawi od PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna grunty o łącznej powierzchni ok. 2,1 ha. Pod inwestycję fotowoltaiczną trafi część terenu przy rezerwowym składowisku odpadów paleniskowych Groszowice należącego do Elektrowni Opole.

PGE EO zaznacza, że Elektrownia Opole to kolejny oddział spółki PGE GiEK, na terenie którego zbudowana zostanie farma słoneczna. W listopadzie 2019 roku spółka wydzierżawiła PGE Energii Odnawialna około 100 ha gruntów należących do Elektrowni Bełchatów.

Spółka zapewnia, że na tych terenach ma powstać jedna z największych w kraju farm fotowoltaicznych, której produkcja wystarczy na pokrycie potrzeb energetycznych niemal 30 tys. gospodarstw domowych.

 W samym kompleksie bełchatowskim planujemy przeznaczyć w sumie cztery lokalizacje pod budowę farm fotowoltaicznych. Budowa instalacji PV o mocy do 125 MW planowana jest również na terenach Elektrowni Dolna Odra w województwie zachodniopomorskim – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

REKLAMA

Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna, informuje, że do tej pory kierowanej przez niego spółce udało się zabezpieczyć ponad 1000 ha gruntów, na których można zbudować farmy słoneczne o mocy około 500 MW.

Do 2030 roku zainstalowana moc w fotowoltaice PGE ma urosnąć aż do 2,5 GW.

W ubiegłym roku Polska Grupa Energetyczna nawiązała w tym celu współpracę m.in. z KGHM, z którym podpisano list intencyjny na temat rozwoju projektów o łącznej mocy 500 MW na terenach należących do KGHM.

Wkrótce potencjał wytwórczy PGE w obszarze energetyki odnawialnej powiększy się natomiast o kolejne elektrownie wiatrowe. 

Jeszcze w tym miesiącu mają zostać oddane do użytku farmy wiatrowe FW Karnice II i FW Starza/Rybice wchodzące w skład projektu Klaster o mocy 97 MW. Będą to pierwsze inwestycje PGE EO, w przypadku których zostanie rozpoczęta sprzedaż energii w systemie aukcyjnym. Dla projektu Klaster spółka zapewniła sobie gwarancje sprzedaży w aukcji z listopada 2018 r.

 Wszystkie główne prace związane z budową i uruchomieniem działalności operacyjnej FW Karnice II i FW Starza/Rybice zostały już wykonane. Farma Karnice II otrzymała już nawet pozwolenie na użytkowanie oraz koncesję na produkcję energii elektrycznej. Obecnie jesteśmy na etapie uzyskiwanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla drugiej elektrowni. Jeśli nie będzie żadnych opóźnień zamierzamy uruchomić ją w maju 2020 roku – informuje Maciej Gelberg z PGE EO.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz farmę fotowoltaiczną na Górze Żar.

Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów PGE EO, z uwzględnieniem dodatkowo czterech elektrowni szczytowo-pompowych, wynosi 2188,9 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.