Dwucyfrowy wzrost wyników polskiego producenta BIPV

Dwucyfrowy wzrost wyników polskiego producenta BIPV
ML System

ML System wypracował w I kwartale 2020 r. 19,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, 4,2 mln zł EBITDA oraz 1,4 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 25,9 proc., 32,2 proc. oraz 50,1 proc.

Lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) w kolejnych kwartałach ma się koncentrować na dywersyfikacji produktów i kanałów sprzedaży.

Rezultaty wypracowane w I kwartale bieżącego roku są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Odzwierciedlają przyjętą strategię koncentracji na kontraktach wysokomarżowych. W kolejnych kwartałach będziemy kontynuować dywersyfikację produktów i kanałów sprzedaży, rozwój oferty usług w ramach Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz ekspansję na nowe rynki zagraniczne – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

W 2020 r. firma zamierza przeznaczyć na inwestycje około 50 mln zł, które w zasadniczej części dotyczą projektu szyb z powłoką kwantową Quantum Glass oraz obszaru B+R. Ostateczna skala wydatków ma być zależna od sytuacji rynkowej.

ML System pracuje także m.in. nad technologią powłok pasywnych w ramach projektu 2DGlass. Zakłada on poprawę parametrów szyb zespolonych powszechnie stosowanych w budownictwie i transporcie. Spółka otrzymała 16,8 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie tego produktu do sprzedaży, co ma nastąpić w drugim kwartale 2022 r.

Wśród aktualnie realizowanych projektów zagranicznych jest m.in. budynek biurowy parku nauki w szwedzkiej Uppsali, gdzie ML System dostarczy moduły fotowoltaiczne na fasadę wentylowaną o łącznej powierzchni 250 m2 i mocy instalacji 21 kWp. Wykonawcą rozwiązań PV przy inwestycji jest Solkompaniet, a deweloperem Vasakronan.

REKLAMA

Ponadto otrzymaliśmy zamówienie na dostawę do centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba modułów fotowoltaicznych z powłoką z kropek kwantowych o łącznej powierzchni 35 m2. Trafią one na przeszkloną elewację budynku położonego na wysokości 1500 m n.p.m. To już czwarta w tym roku, po Stavanger, Sztokholmie i wspomnianej wyżej Uppsali, realizacja skandynawska. Potwierdza to silną pozycję ML System w tej części Europy, gdzie kontrahenci doceniają wysoką jakość wykonania produktów. Obok aspektu estetycznego należy wspomnieć o wątku ekologicznym, idealnie wpisującym się w tamtejsze trendy, tj. dążenia do poprawy jakości powietrza i wyeliminowania efektu cieplarnianego – komentuje Dawid Cycoń.

Ostatnio Europejski Urząd Patentowy udzielił ML System patentu na urządzenie, które ma spełniać funkcję falownika i które ma optymalizować produkcję energii z modułów fotowoltaicznych umieszczonych pod różnymi kątami.

Urządzenie opracowane przez firmę ma rozwiązywać problemy pojawiające się przy instalacjach realizowanych w niestandardowych miejscach budynków i na różnych płaszczyznach. Ponadto ma służyć jako ładowarka pojazdów elektrycznych i być wykorzystywane jako inteligenta ładowarka systemów zasilania lamp fotowoltaicznych czy wiat przystankowych,

W ubiegłym roku spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wypracowała przychody na poziomie 93,4 mln zł w porównaniu do przychodów rzędu 123,3 mln zł za rok 2018. EBITDA firmy wyniosła 14 mln zł wobec 14,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto za 2019 rok sięgnął 3,5 mln zł w stosunku do zysku na poziomie 5,7 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje kilkunastoma patentami, a jej kolejne zgłoszenia patentowe czekają na rozpatrzenie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym w Zaczerniu koło Rzeszowa wynosi 14,4 tys. m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.