Fotowoltaika Plug & Play. Zobacz, jak prosta jest instalacja paneli słonecznych OnePV

Fotowoltaika Plug & Play. Zobacz, jak prosta jest instalacja paneli słonecznych OnePV
OnePV

Dzięki panelom słonecznym Plug & Play firmy OnePV każdy może wytwarzać własną energię elektryczną ze słońca. W naszym kraju powstaje coraz więcej prosumenckich instalacji. Po fotowoltaikę sięga coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, firm, rolników, gminy a nawet spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, produkujące energię na potrzeby mieszkańców. Co jednak jeśli spółdzielnia nie kwapi się do instalacji fotowoltaiki? Czy prywatna, osobista fotowoltaika jest wtedy możliwa?

Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania zwiększające wydajność czy użyteczność fotowoltaiki. Dzięki panelom słonecznym OnePV również najemcy i właściciele mieszkań mogą wytwarzać własną energię elektryczną ze słońca.

Wystarczy posiadać balkon lub taras, zawiesić panele na balustradzie, włożyć wtyczkę do gniazdka i można wytwarzać prąd. Czasem wystarczy również niewielka powierzchnia elewacji skierowanej w odpowiednią stronę lub dach płaski.

REKLAMA

 

Czym są panele słoneczne OnePV i jak one działają?

Każdy, kto posiada balkon lub taras, może dzięki panelom słonecznym OnePV wytwarzać własny prąd ze słońca i aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej. Te niewielkie systemy fotowoltaiczne są nazywane również fotowoltaicznymi modułami gniazdkowymi albo słonecznymi panelami balkonowymi ze względu na możliwość ich łatwego montażu np. na poręczach balkonowych. Można się również spotkać z nazwą mini instalacja solarna. Z technicznego punktu widzenia nie mamy tu jednak do czynienia z instalacją, a raczej z domowym urządzeniem do wytwarzania prądu.

Co potrafi panel słoneczny OnePV?

Moduł fotowoltaiczny wytwarza prąd ze światła słonecznego, który zostaje przetworzony przez mikroinwerter na prąd „domowy”. Ten zostaje wprowadzony bezpośrednio do domowej instalacji elektrycznej. Wystarczy włożyć wtyczkę do istniejącego gniazdka w domu.

Zasada działania paneli słonecznych Plug&Play jest prosta. Prąd płynie z paneli do gniazdka na balkonie, a stamtąd do telewizora, lodówki lub pralki, które są podłączone do innych gniazdek w mieszkaniu. W tym czasie licznik nalicza mniejsze zużycie lub w ogóle go nie nalicza. Jeśli prąd z balkonu jest niewystarczający do zasilenia urządzeń domowych, niedobór pobierany jest po prostu z sieci energetycznej. Ważne jest, aby panele słoneczne OnePV i sprzęt elektryczny znajdowały się w instalacji elektrycznej pod tym samym licznikiem.

Zestawy paneli słonecznych OnePV składają się najczęściej z 2 modułów fotowoltaicznych ze zintegrowanymi mikroinwerterami. Zawierają one również niezbędne okablowanie oraz konstrukcje mocujące. Istnieje również możliwość doboru dowolnej ilości modułów i doposażenia ich w okablowanie i zestawy mocujące.

Jaka jest różnica pomiędzy standardową instalacją fotowoltaiczną a panelami słonecznymi OnePV?

W przeciwieństwie do typowej instalacji fotowoltaicznych panele słoneczne OnePV przeznaczone są do samodzielnego zamocowania, podłączenia i użytkowania. Mini instalację solarną można też w prosty sposób zdemontować i podłączyć w innym miejscu. Typowy zestaw paneli posiada moc znamionową 630 Wp, ale dostępne są również zestawy o większych mocach. Zestaw paneli OnePV można w dowolnej chwili rozbudować, podłączając kolejne panele.

Instalacje fotowoltaiczne na domach prywatnych mają moc od ok. 3 do 20 kWp. Składają się z wielu komponentów, których instalacja, konfiguracja i rozruch muszą być przeprowadzone przez specjalistyczną firmę, która przygotowuje również dokumentację i przeprowadza skomplikowany proces zgłoszeniową u operatora systemu dystrybucyjnego sieci energetycznej. Instalacja fotowoltaiczna jest zainstalowana na stałe w celu nieprzerwanej pracy i nie można jej przenieść w inne miejsce.

Czy panele słoneczne OnePV nadają się do mojego mieszkania?

Panele słoneczne OnePV są idealnym rozwiązaniem nadającym się dla najemców, właścicieli mieszkań, ale również najemców i właścicieli domów czy kamienic, którzy posiadają:

  • balkon
  • taras
  • powierzchnię dachu (najlepiej płaskiego)
  • wolną powierzchnię elewacji
  • ogrodzenie

Panele OnePV są znacznie tańsze niż typowa instalacja fotowoltaiczna, dlatego też mogą być sfinansowane o wiele niższym kosztem.

Za zgodą właściciela mieszkania lub spółdzielni można umieścić swój mini system solarny na poręczy balkonu swojego wynajmowanego lub własnościowego mieszkania. W przypadku przeprowadzki generator solarny można zabrać z sobą.

Czy panele słoneczne OnePV są bezpieczne?

Inwertery solarne, przy pomocy których podłączamy panele słoneczne do gniazdka, istnieją od trzydziestu lat. Już pierwsze z tych urządzeń posiadały zabezpieczenie, które podczas zaniku prądu wyłącza napięcie na wyjściu urządzenia. Dlatego nie ma ryzyka porażenia prądem w momencie, kiedy wtyczka zostanie wyciągnięta z gniazdka.

Panele OnePV są bezpieczne dlatego, że zastosowane w nich inwertery spełniają wymagania stawiane również inwerterom dla tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych.

Jaką wielkość mają zestawy paneli słonecznych OnePV i jaka wielkość jest dla mnie odpowiednia?

Typowy zestaw paneli OnePV z inwerterami podłączonymi do obwodu elektrycznego posiada moc około 630 Wp.

Są to 2 moduły fotowoltaiczne (o wymiarach 1,0 x 1,7 m), które mają aktualnie moc nominalną ok. 315 Wp każdy. W ciągu kilku kolejnych lat dzięki ulepszeniom technologii moc elektryczna modułów będzie wzrastać.

Dostępne są również zestawy z czterema i większą ilości paneli, możliwy jest także dobór ilości według własnych potrzeb. Łączenie paneli ze sobą jest bardzo proste i nie wymaga żadnych umiejętności, okablowanie połączeniowe dostępne jest w różnych długościach.

REKLAMA

  • Wskazówka

Jeśli chcesz używać jak największej ilości energii słonecznej, ale chcesz przy tym uniknąć odprowadzenia jej do sieci, zalecamy moc 600 watów. Jeśli jednak chcesz wygenerować więcej energii słonecznej, a może nawet chcesz skorzystać z systemu opustów, możesz wtedy rozważyć moc do 3600 W. Zalecamy w takich przypadkach skonsultowanie instalacji z elektrykiem posiadającym odpowiednie uprawnienia.

Zasadniczo panele słoneczne OnePV mogą generować również wyższe moce. Jednak w takich przypadkach wykwalifikowany elektryk powinien sprawdzić, czy instalacja elektryczna spełnia wymagania techniczne i ewentualnie zgłosić instalację do operatora sieci.

Co dają panele słoneczny OnePV? Czy będą się opłać?

Przy pomocy paneli OnePV wnosisz swój osobisty wkład w transformację energetyczną. Mini instalacje solarne produkują z reguły wystarczającą ilość prądu, aby pokryć znaczną część podstawowego obciążenia w gospodarstwie domowym.

Standardowy moduł słoneczny o mocy 315 watów, który został zainstalowany pod odpowiednim kątem na balkonie od strony południowej bez zacieniania, może zapewnić około 315 kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Zużycie energii elektrycznej jest zmniejszane o mniej więcej taką samą ilość, jeśli energię elektryczną można zużyć bezpośrednio w gospodarstwie domowym. Jest to ilość energii elektrycznej odpowiadająca w przybliżeniu rocznemu zużyciu lodówki w gospodarstwie domowym z 2 osobami.

Pozwala to nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale również zrobić coś dobrego dla środowiska: mini instalacja solarna pozwoli zaoszczędzić około 2,5 tony emisji CO2 w ciągu 20 lat.

Wydajność urządzenia, a tym samym jego ekonomika, zależą od różnych czynników. Obejmuje to promieniowanie słoneczne w miejscu zamocowania, orientację paneli itd.

Nieodpowiednie miejsca do instalacji to:

  • za balustradą balkonową w niszy balkonowej,
  • na ścianie pod balkonem wyższego piętra,
  • miejsca zacienione, na przykład przez drzewa, latarnie lub domy

Nawet częściowe zacienienie lub zabrudzenie modułów może spowodować zmniejszenie wydajności. Dlatego należy regularnie sprawdzać moduł i usuwać wszelkie zanieczyszczenia.

Czy istnieje dofinansowanie na panele Plug & Play?

Kredyty na fotowoltaikę to rozwiązanie coraz popularniejsze w polskich bankach. Oferuje go m.in. Bank Ochrony Środowiska, PKO BP czy ING Bank Śląski. Czym różni się od zwykłego kredytu? Przede wszystkim niższym oprocentowaniem. Przykładowe RRSO dla takiego kredytu wynosi ok. 5,29%, czyli ok. 5% mniej niż w przypadku przeciętnego kredytu gotówkowego.

Możesz także skorzystać z systemu opustów przeznaczonych dla mikroinstalacji fotowoltaicznych. Aby to zrobić, musisz spełnić wymogi prawne (patrz także następny punkt). Możesz stać się prosumentem i oddawać nadmiar prądu do sieci, a następnie korzystać z niego, kiedy pojawi się potrzeba.

Gdzie muszę zgłosić panele słoneczne OnePV?

Dyrektywa niskonapięciowa UE sklasyfikowała małe urządzenia wytwarzające prąd o mocy do 800 watów jako niepodlegające regulacji, ponieważ nie są one uznawane za systemy. Niemniej jednak operatorzy sieci chcą, aby zgłaszano im wszystkie generatory prądu, niezależnie od ich mocy.

Do rejestracji należy dołączyć arkusz danych zastosowanego mikroinwertera, który pokazuje, że urządzenie spełnia wymagania dotyczące podłączenia do sieci (deklaracja zgodności).

Rejestracja powoduje zainstalowanie licznika dwukierunkowego oraz zmianę sposobu rozliczania się z dostawcą na system opustowy, który pozwala na darmowe odebranie wysłanego do sieci niezużytego prądu.

Jak rozpoznam, czy urządzenie działa i jaki jest z niego uzysk energii?

Same moduły PV nie pokazują bezpośrednio funkcji ani wydajności pracy. Mikroinwertery natomiast posiadają diodę LED, która świeci i miga, wskazując w ten sposób określone stany pracy. Jednak czasem to nie wystarczy, aby rozpoznać, czy urządzenie działa poprawnie i jaką wydajność zapewnia.

Podłączając wtyczkę do gniazdka, możesz użyć standardowego watomierza. Takie urządzenie podłączamy np. pomiędzy gniazdem a lodówką, aby zmierzyć zużycie energii. Jednak wiele z tych urządzeń może dokonywać również pomiaru w przeciwnym kierunku i dlatego nadają się doskonale jako liczniki energii wygenerowanej.

Na tej samej zasadzie działają tzw. inteligentne gniazdka, które mogą być przełączana przez Wi-Fi z routerem np. do sterowania inteligentnym domem i często posiadają również pomiar energii.

www.one-pv.pl

artykuł sponsorowany