ArcelorMittal inwestuje w fotowoltaikę. Energia tańsza o 15 proc.

ArcelorMittal inwestuje w fotowoltaikę. Energia tańsza o 15 proc.
ArcelorMittal

Stalowy potentat przygotowuje projekty elektrowni fotowoltaicznych. Produkowana przez nie energia ma obniżyć koszty funkcjonowania jego oddziału w RPA. Wcześniej ArcelorMittal z tego samego powodu doprowadził do uruchomienia m.in. największej dachowej instalacji fotowoltaicznej w Belgii.

ArcelorMittal ogłosił plan uruchomienia farm fotowoltaicznych o docelowej mocy 110 MW, które mają powstać w RPA. Energia z fotowoltaiki ma obniżyć koszty funkcjonowania południowoafrykańskiego oddziału producenta stali.

Projekt został podzielony na dwa etapy. W pierwszym ma powstać instalacja o mocy 10 MW. Budowa drugiego etapu o mocy 100 MW jest uzależniona od wejścia w życie zmian w regulacjach, które ograniczają możliwość uruchomienia w RPA elektrowni produkujących energię w modelu autokonsumpcji do mocy 10 MW.

REKLAMA

Inwestycja ma zostać zrealizowana w mieście Vanderbijlpark, w którym znajduje się siedziba południowoafrykańskiego oddziału stalowego potentata.

Oprócz realizacji tego projektu ArcelorMiittal zapowiada uruchomienie w RPA kolejnych elektrowni fotowoltaicznych o mocach po 10 MW.  

Zaproponowany model biznesowy zakłada finansowanie, budowę i własność elektrowni PV po stronie zewnętrznego inwestora. ArcelorMittal ma być wyłącznym odbiorcą energii.

Pierwsze umowy PPA mają zostać zawarte do września przyszłego roku, a dzięki nim południowoafrykański oddział ArcelorMittal chce obniżyć koszty konsumowanej energii o 15 procent.

W ubiegłym roku stalowy gigant rozpoczął konsumpcję energii produkowanej przez największą dachową elektrownię fotowoltaiczną w Belgii.

REKLAMA

Chodzi o złożoną z 27,1 tys. modułów fotowoltaicznych dachową instalację PV, która powstała w mieście Gandawa. Instalacja ma wytwarzać w skali roku około 10 GWh energii elektrycznej, która zasili fabrykę ArcelorMittal.

Jednocześnie ta elektrownia fotowoltaiczna będzie współpracować z turbinami wiatrowymi, a moc całej, hybrydowej instalacji OZE sięga 50 MW.

Inwestycja, której koszt wyniósł 7,5 mln euro, została zrealizowana przez koncern energetyczny Eneco, który sfinansował ją poprzez crowdfunding. Udziały zaoferowano pracownikom belgijskiego oddziału ArcelorMittal, którzy mogli zainwestować kwoty od 250 do 1000 euro, w zamian zyskując gwarancję zwrotu wynoszącego 4 proc. Jak wylicza Eneco, zainwestowanie 500 euro będzie oznaczać zysk w skali roku wynoszący 20 euro.

W tej instalacji wykorzystano zresztą konstrukcje bazujące na produkcie Magnelis znajdującym się w ofercie ArcelorMittal.

ArcelorMittal przyjął strategię, która ma doprowadzić do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Aby zrealizować ten cel, stalowy potentat będzie potrzebować jeszcze większych ilości odnawialnej energii elektrycznej, którą wykorzysta m.in. do produkcji tzw. zielonego wodoru. 

Więcej na ten temat w artykule: AlcelorMittal ogłosił, jak chce osiągnąć neutralność klimatyczną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.