Energa szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej o mocy 20 MW

Energa szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej o mocy 20 MW
Energa

Energa rozpoczyna kolejną inwestycję w obszarze odnawialnych źródeł energii. Na terenach pokopalnianych w gminie Przykona, gdzie niedawno uruchomiła farmę wiatrową, planuje teraz wybudowanie dużej farmy fotowoltaicznej. Projekt o nazwie „PV Gryf” Energa chce zgłosić do tegorocznych aukcji.

Spółka Energa OZE rozpoczęła proces wyboru generalnego wykonawcy farmy fotowoltaicznej „PV Gryf”, której moc ma wynieść 19,83 MW, na co ma się złożyć około 70 tys. paneli fotowoltaicznych.

Farma fotowoltaiczna powstaje na terenach zrekultywowanych po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów na terenie gminy Przykona w powiecie tureckim.

REKLAMA

W przypadku wygrania tegorocznej aukcji OZE, które według zapowiedzi Urzędu Regulacji Energetyki mają się odbyć w IV kwartale, inwestycja ma zostać oddana do eksploatacji w przyszłym roku.

Ostatnio w tej samej lokalizacji Energa uruchomiła farmę wiatrową o mocy 31,05 MW, która składa się z 9 turbin, każda o mocy 3,45 MW, a jej roczna produkcja szacowana jest na około 75 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu około 30 tys. gospodarstw domowych.

Elektrownie wiatrowe posiadają wysokość liczoną do piasty turbiny na poziomie 117 m, a długość łopat sięga 64 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość ok. 180 m nad poziomem terenu.

REKLAMA

Realizacja tego projektu to efekt wygranej aukcji, w której Energa zabezpieczyła sprzedaż 1,2 mln MWh energii elektrycznej do roku 2034.

Wraz z uruchomieniem inwestycji w Przykonie moc zainstalowana we wszystkich aktywach wiatrowych Grupy Energa wzrosła do 242 MW, a średnia roczna produkcja energii wiatrowej ma sięgać 495 GWh, przekraczając przy korzystnych warunkach atmosferycznych pułap 500 GWh energii wytworzonej w skali roku.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii.

W 2019 roku Linia Biznesowa Wytwarzanie odnotowała wzrost produkcji z OZE o 15 proc. (r/r), głównie za sprawą wyraźnych wzrostów generacji z wiatru i biomasy. Nieznaczny spadek generacji w elektrowniach wodnych wynikał z gorszych warunków hydrologicznych na przestrzeni ubiegłego roku.

W 2019 roku udział odnawialnych źródeł energii w miksie wytwórczym Grupy Energa wyniósł ok. 38 proc. i był o 7 proc. wyższy w stosunku do roku poprzedniego. Duży udział w tym wyniku miał wzrost produkcji z pięciu farm wiatrowych Energi, które wygenerowały 447 GWh, czyli o 16 proc. więcej energii niż w roku 2018.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.