Dom z fotowoltaiką i pompą ciepła za niecałe 300 tys. zł

Dom z fotowoltaiką i pompą ciepła za niecałe 300 tys. zł
Sendom

Nie dość że zeroenergetyczny, to jeszcze z niemal darmową energią. Taki jest nowy dom typu smart oferowany przez firmę Sendom. Instalacje fotowoltaiczne dostarczy firma Stilo Energy, z którą Sendom zawarł umowę na realizację 500 domów z fotowoltaiką o łącznej mocy 3 MW. Koszt domu ma wynosić 299 000 zł.

Firma Sendom ze Starej Kiszewy w województwie pomorskim jest jednym z największych w Polsce producentów domów prefabrykowanych. Dotychczas oferowane przez nią budynki były wyposażone w pompę ciepła oraz instalacje i wentylacje mechaniczne po to, aby ograniczyć koszty eksploatacji do minimum.

Teraz domy oferowane przez Sendom będą wyposażane w panele fotowoltaiczne, które dostarczy i zamontuje sopocka firma Stilo Energy.

REKLAMA

Jak zapewnia Stilo Energy, inspiratorami domów z fotowoltaiką w standardzie byli sami klienci Sendomu.

– Oferowane przez nas budynki są energooszczędne. Koszt elektrycznego ogrzewania domu nie przekracza tysiąca złotych rocznie. Dlaczego by więc nie produkować energii elektrycznej samemu, pytali nas klienci. Postanowiliśmy zatem wprowadzić do oferty dom zeroenergetyczny, który będzie samowystarczalny nie tylko pod kątem ogrzewania, ale również pozwoli naszym klientom na korzystanie z darmowej energii elektrycznej – komentuje Barłomiej Kantrzonka z Sendom.

W instalacjach fotowoltaicznych Stilo Energy ma bazować na technologii mikrofalowników.

Jak zapewnia firma, zastsosowanie mikrofalowników jest korzystne dla klienta z wielu powodów; przede wszystkim dlatego, że w systemach tych moduły fotowoltaiczne pracują równolegle, a nie szeregowo jak to ma miejsce przy falownikach centralnych.

REKLAMA

– Oznacza to, że każdy moduł pracuje zawsze z dostępną maksymalną mocą, a suma ich produkcji jest większa. Nie ma obaw, że instalacja nie pracuje w momencie zacienienia czy zabrudzenia któregoś z paneli. Warto podkreślić, że instalacje z mikrofalownikami są znacznie bardziej bezpieczne ze względu na niskie napięcie prądu – wylicza Stilo Energy.

Fotowoltaika w kredycie hipotecznym

W ciągu najbliższego roku Sendom planuje sprzedać 350 budynków z serii określanej jako Smart, która obok instalacji fotowoltaicznej o mocy 6,4 kWp uwzględnia także zastosowanie m.in. pompy ciepła powietrze woda. Powierzchnia użytkowa domu ma wynosić 111,5 m2, a powierzchnia „po podłodze” to 139 m2.

Firma podkreśla, że zakup domu z instalacją fotowoltaiczną jest korzystniejszy finansowo od zakupu domu i późniejszego montażu systemu z uwagi na możliwość objęcia instalacji finansowaniem z kredytu hipotecznego.

– Dom z fotowoltaiką w standardzie może być sfinansowany kredytem hipotecznym pod warunkiem, że zakup obu będzie odbywał się jednocześnie. Jest to bardzo atrakcyjna forma finansowania inwestycji, ze względu na lepsze warunki kredytowe. Klienci zyskują w ten sposób podwójnie: oszczędzają na rachunkach za prąd oraz kosztach kredytu – mówi Krzysztof Koronkiewicz ze Stilo Energy.

Stilo Energy podkreśla, że decydując się na taki dom, klient dodatkowo może skorzystać z dofinansowania do swojej instalacji w ramach programu Mój Prąd w kwocie 5 tys. zł oraz uwzględnić jej koszt w rocznym zeznaniu podatkowym PIT do kwoty 53 tys. zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.