Corab wchodzi w zielony wodór

Corab wchodzi w zielony wodór
Fronius Solhub

Czołowy polski producent konstrukcji pod panele fotowoltaiczne chce rozwijać ofertę związaną z produkcją i wykorzystaniem wodoru pozyskiwanego w procesie elektrolizy z udziałem energii elektrycznej wytwarzanej z fotowoltaiki.

W celu wdrażania projektów związanych z produkcją wodoru powstającego w procesie elektrolizy Corab nawiązał współpracę z austriacką firmą Fronius zajmującą się produkcją falowników, ale także rozwijającą technologie związane z produkcją zielonego wodoru.

Austriacka firma eksploatuje w swojej siedzibie pilotażową instalację, w której energia słoneczna wytwarzana z fotowoltaiki, będącej integralną częścią całego systemu o nazwie Solhub, jest wykorzystywana w procesie elektrolizy do produkcji H2. Wodór jest na miejscu magazynowany i są nim tankowane wodorowe samochody należące do Froniusa.

REKLAMA

W instalacji wykorzystana została technologia elektrolizerów PEM i może ona wytwarzać dziennie do 52 kg wodoru, przy czym zastosowane rozwiązania dają możliwość skalowania jeśli chodzi o produkcję i magazynowanie H2.

– Zielony wodór stanowi zarówno zrównoważoną alternatywę dla paliw kopalnych w zakresie mobilności, jak i potencjalne rozwiązanie do długoterminowego magazynowania energii odnawialnej. Z tym przekonaniem już od dwóch dekad badamy i opracowujemy rozwiązania związane z wodorem, aby stać się liderem innowacji w tej dziedzinie – komentuje Maciej Piliński, dyrektor sprzedaży Fronius Polska.

Corab podkreśla, że rozwój technologii wodorowych wpisuje się w strategię Komisji Europejskiej, która chce doprowadzić do uruchomienia do 2026 roku elektrolizerów o łącznej mocy 6 GW i produkcji miliona ton wodoru pochodzącego z elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.

Później, w latach 2025-2030, Komisja chce uruchomić na terenie Unii Europejskiej elektrolizery o mocy 40 GW produkujące do 10 mln ton wodoru. Do tego planowany jest udział w uruchomieniu elektrolizerów o takiej samej mocy poza UE.

REKLAMA

Jak mówi portalowi Gramwzielone.pl Ewa Polak z firmy Corab, na możliwości związane z produkcją zielonego wodoru zaczęli zwracać uwagę klienci i partnerzy Corab.

Od lat inwestujemy i rozwijamy innowacyjne rozwiązania. Połączenie instalacji fotowoltaicznych i zielonego wodoru idealnie wpisuje się w naszą strategię. Niezmiernie nas cieszy, że pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem inwestorów – komentuje Henryk Biały, prezes zarządu Corab.

Corab i Fronius mają szykować pierwsze wspólne projekty związane z produkcją wodoru z udziałem fotowoltaiki, na razie nie podają jednak na ten temat szczegółów.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.