Producent paneli fotowoltaicznych oskarżony o nielegalne wykorzystanie patentów

Producent paneli fotowoltaicznych oskarżony o nielegalne wykorzystanie patentów
Maxeon Solar Technologies

To kolejny tego rodzaju przypadek na globalnym rynku producentów paneli fotowoltaicznych. Tym razem oskarżenia padły pod adresem jednego z największych na świecie producentów modułów, Canadian Solar, a sformułował je Maxeon. To już druga w tym roku sprawa, w której Canadian jest posądzany o bezprawne wykorzystanie technologii opracowanej przez konkurencję.

Canadian Solar to jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych, który w rankingu największych producentów modułów pod względem sprzedaży za 2019 rok, przygotowanym przez Global Data, został sklasyfikowany na 5. miejscu, ustępując tylko innym chińskim firmom: Jinko Solar, JA Solar, Trina Solar oraz Longi Solar.

W ubiegłym roku Canadian Solar sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy około 8,5 GW, poprawiając wynik z 2018 roku o około 20 procent.

REKLAMA

Teraz pod adresem Canadian Solar padają oskarżenia o nielegalne wykorzystanie patentów, których właścicielem ma być inny producent modułów – Maxeon Solar Technologies.

Maxeon powstał przed rokiem w wyniku wydzielenia segmentu związanego z produkcją paneli fotowoltaicznych z amerykańskiej grupy SunPower, w której większościowe udziały posiada francuski koncern paliwowy Total.

W nową firmę 298 mln dolarów zainwestował Tianjin Zhonghuan Semiconductor – chiński producent wafli krzemowych, które są wykorzystywane w produkcji ogniw PV. W zamian chińska firma objęła niemal 30 proc. udziałów w Maxeon. Reszta udziałów pozostała w rękach dotychczasowych akcjonariuszy SunPower.

Nowy podmiot przejął fabryki SunPower zlokalizowane w Malezji, na Filipinach, w Meksyku oraz we Francji, a później uruchomił produkcję także w Chinach.

Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami po utworzeniu nowej firmy w Malezji miała być rozwijana nowa generacja modułów Maxeon serii 6 o jednostkowej mocy 400 W, których sprawność ma sięgać 22,3 proc. Oprócz takich modułów w dotychczasowej ofercie SunPower były m.in. moduły serii Maxeon o sprawności sięgającej 22,7 proc.

Ostatnio Maxeon zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy mającej sięgać nawet 625 W.

Pozew w Japonii

Producent paneli fotowoltaicznych, którego siedziba mieści się w Singapurze, wydał teraz komunikat informujący o skierowaniu do sądu w Tokio pozwu, w którym wskazuje na jego zdaniem bezprawne wykorzystanie przez japoński oddział Canadian Solar autorskich rozwiązań jeśli chodzi o łączenie ogniw wykonanych w technologii tzw. shingled, które w ostatnim czasie zaczęły być stosowane przez większość czołowych producentów paneli fotowoltaicznych.

Rozwiązania, które według Maxeon miały zostać wykorzystane bezprawnie w modułach marki Canadian Solar, zostały pierwotnie opracowane przez kalifornijski startup Cogenra Solar, który został przejęty w 2015 roku przez SunPower.

REKLAMA

Po wydzieleniu z SunPower Maxeon miał zachować prawa do technologii stosowanych wcześniej w modułach fotowoltaicznych marki SunPower i obecnie moduły serii Performance, w których wykorzystywana jest technologia shingled, mają być produkowane przez Maxeon w zakładzie mieszczącym się w chińskiej prowincji Jiangsu.

– Zbudowaliśmy nasz biznes, bazując na 35 latach doświadczenia w rozwoju innowacji w fotowoltaice. Własność intelektualna wykorzystana w naszych połówkowych ogniwach została opracowana przez nasz zespół  inżynierów, i jest efektem dużych inwestycji. Nasza technologia przewyższa konwencjonalne panele jeśli chodzi o efektywność, moc, niezawodności i estetykę – komentuje Jeff Walters, CEO Maxeon Solar Technologies.

– Portfolio, które obejmuje ponad 900 patentów, pomaga chronić wiele technologicznych innowacji, które opracowaliśmy w ciągu wielu lat działalności. Musimy stanowczo bronić tych wartościowych aktywów i wystąpienie przeciwko Canadian Solar było koniecznym krokiem w celu ochrony nielegalnego wykorzystania naszej intelektualnej własności – dodaje Lindsey Wiedmann kierująca zespołem prawników w Maxeon.

Na razie na stronie Canadian Solar nie ma komunikatu, w którym firma ustosunkowałaby się do oskarżeń sformułowanych przez Maxeon.

Natomiast w ubiegłym miesiącu na stronie Canadian Solar pojawił się komunikat, w którym odpowiada na inny pozew, który wcześniej w tym roku zgłosiła w sądzie w Kalifornii wywodząca się z tego stanu firma Solaria i który również jest związany z technologią shingled.

Solaria informuje, że zastosowane jej zdaniem bezprawnie rozwiązania w modułach Canadian Solar, zostały opracowane przez nią już w 2014 roku i miały być przedmiotem oceny ekspertów Canadian pod kątem ewentualnego zakupu licencji.

Wówczas Solaria miała przedstawić chińskiemu producentowi szczegóły swoich rozwiązań pod rygorem klauzuli NDA, jednak ostatecznie nie doszło do sprzedaży licencji, a mimo to rozwiązania opracowane przez amerykańska firmę Canadian Solar miał później zastosować w modułach serii HiDM.

Na oskarżenia sformułowane w kwietniu tego roku przez Solarię chiński producent odpowiedział w ubiegłym miesiącu, zapewniając, że nie naruszył żadnego z patentów, na które wskazała firma z Kalifornii, uznając jej roszczenia jako niemające żadnych podstaw.

Dochodzenie w tej sprawie jest prowadzone w USA przez federalną komisję handlu U.S. International Trade Commission (ITC).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.