PGE szykuje wielkie inwestycje w fotowoltaikę w Bełchatowie

PGE szykuje wielkie inwestycje w fotowoltaikę w Bełchatowie
Ryszard Wasiłek, PGE

PGE może zagospodarować pod budowę farm fotowoltaicznych kilkaset hektarów w pobliżu Bełchatowa. O planach dla tej lokalizacji, które wpisują się w nowy cel PGE zakładający osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, poinformował na antenie Radia Łódź Ryszard Wasiłek, wiceprezes Grupy.

Wcześniej spółka PGE Energia Odnawialna informowała o wydzierżawieniu na terenach Elektrowni Bełchatów  około 100 ha gruntów, gdzie miałaby powstać jedna z największych w kraju instalacja fotowoltaiczna, której produkcja wystarczy – według szacunków PGE – na pokrycie potrzeb energetycznych niemal 30 tys. gospodarstw domowych. Przyjmując średnią konsumpcję energii w trzyosobowych gospodarstwach domowych na poziomie 1,8 MWh w skali roku, daje to roczną produkcję na poziomie 54 GWh.

Do osiągnięcia takiej produkcji potrzebne byłyby wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy około 54 MW.

REKLAMA

Teraz wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek poinformował w rozmowie z dziennikarzem Radia Łódź o zidentyfikowaniu w pobliżu Bełchatowa już łącznie 460 ha terenów, które można przeznaczyć pod budowę farm fotowoltaicznych.

Ponadto w pobliżu największej polskiej elektrowni mogą powstać kolejne elektrownie wiatrowe. Farma wiatrowa PGE działa już na pobliskiej Górze Kamieńsk. Ryszard Wasiłek poinformował, że obok niej mogą stanąć kolejne turbiny o mocy 30-50 MW.  

Polska Grupa Energetyczna rozważa także plan uruchomienia w Bełchatowie spalarni o mocy po kilkadziesiąt MWe i MWt.

Wiceprezes PGE zaznaczył, że przy tych inwestycjach zostaną zaangażowani pracownicy Grupy dotychczas zatrudnieni w obszarze produkcji energii z węgla. 

Inwestycje w fotowoltaikę, które PGE planuje w pobliżu Bełchatowa, powinny przybliżyć największą państwową grupę energetyczną do celu jeśli chodzi o budowę portfela PV. Ostatnio PGE zwiększyła cel zainstalowanych mocy w fotowoltaice do 2030 roku z 2,5 GW do 3 GW. 

REKLAMA

Póki co PGE buduje pierwsze farmy fotowoltaiczne, w przypadku których sprzedaż energii zostanie objęta rozliczeniami w systemie aukcyjnym. Uruchomione niedawno dwie farmy PV są zlokalizowane w Lesku i Bliskowicach, obie liczą po 1 MW.

W tym roku państwowa grupa energetyczna ma uruchomić jeszcze dwie elektrownie PV tej samej wielkości. Obie powstają w województwie lubuskim.

To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. W przyszłym roku i w kolejnych latach zamierzamy uruchomić jeszcze więcej tego typu projektów. Część z nich to małe instalacje, które – w co wierzymy – zwyciężą w tegorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW. Pracujemy jednak również nad wielkimi przedsięwzięciami o mocy nawet ponad 100 MW, które powstaną na gruntach o powierzchni 100-150 ha – komentuje Marcin Karlikowski, prezes spółki PGE Energia Odnawialna odpowiedzialnej w PGE za inwestycje w OZE.

PGE Energia Odnawialna zapewniała ostatnio, że pozyskała już tereny o powierzchni ponad 1600 hektarów pozwalające na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1000 MW.

Jeden z projektów jest realizowany w podkarpackiej gminie Grębów na blisko 152 hektarach rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg.

Projekt o nazwie Jeziórko zakłada budowę do końca 2022 roku jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych o mocy 77 MW i rocznej produkcji na poziomie ponad 77 GWh. 

Polska Grupa Energetyczna jest, za pośrednictwem spółki PGE Energia Odnawialna, największym krajowym producentem energii odnawialnej. Eksploatuje, obok 3 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,6 MW, także 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz 4 elektrownie szczytowo-pompowe. Łączna moc tych źródeł sięga 2324,25 MW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.