PGE zbuduje farmy PV na gruntach Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

PGE zbuduje farmy PV na gruntach Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
PGE Energia Odnawialna

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna wydzierżawiła od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej blisko 320 hektarów gruntów. Do końca 2023 r. mają tam powstać instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 250 MW. Spółka otworzyła właśnie dwie kolejne, jednomegawatowe farmy PV.

Wydzierżawione przez PGE Energia Odnawialna grunty znajdują się w województwie lubuskim i są obecnie użytkowane rolniczo. Ich atutem jest bliskie sąsiedztwo infrastruktury wysokiego napięcia, co w przyszłości może ułatwić przyłączenie planowanych elektrowni fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej.

– To dotychczas największa umowa dzierżawy, którą podpisaliśmy w ramach realizowanego w Grupie PGE Programu PV. Jego celem – zgodnie z nową strategią Grupy PGE – jest uruchomienie w ciągu dekady co najmniej 3 GW mocy w instalacjach słonecznych i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w kraju. Dotychczas na ten cel zabezpieczyliśmy już ponad 2000 ha gruntów, na których będzie można zbudować farmy PV o łącznej mocy przeszło 1250 MW – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA


Oprócz dużych projektów, podobnych do tych realizowanych na gruntach Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, spółka będzie inwestować również w mniejsze, jednomegawatowe instalacje takie jak oddawane do użytkowania farmy słoneczne PV Lutol 1 i PV Lutol 2.

Zbudowane w województwie lubuskim elektrownie słoneczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą związaną z wyprowadzeniem mocy są ostatnimi z czterech projektów PGE Energia Odnawialna, które zwyciężyły w ubiegłorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW.

REKLAMA

W lecie spółka uruchomiła w Lesku na Podkarpaciu pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW, a pod koniec października otwarta została farma PV Bliskowice w województwie lubelskim.

Kolejne tego typu inwestycje PGE Energia Odnawialna ma realizować w przyszłym roku, licząc na zwycięstwo swoich projektów podczas najbliższej aukcji dla OZE.

Zarówno projekt PV Lutol 1 jak i PV Lutol 2 zostały wyposażone w blisko 3 tysiące paneli monokrystalicznych o mocy 350 W każdy i sprawności na poziomie 18-20 proc.

Obie farmy fotowoltaiczne wybudowano na terenach własnych PGE Energia Odnawialna. Ich łączna powierzchnia wynosi 3,4 ha.

Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.