Będą dodatkowe dotacje z Mojego Prądu dla 20 tys. prosumentów

Będą dodatkowe dotacje z Mojego Prądu dla 20 tys. prosumentów
Sunday Energy

NFOŚiGW wychodzi naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu programem dotacji na domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, zwiększając budżet Mojego Prądu o 100 mln zł. Dzięki zwiększeniu budżetu, pieniędzy powinno wystarczyć na dotacje nawet na około 20 tys. dodatkowych instalacji fotowoltaicznych w polskich domach.

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, łączna wartość wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne w programie Mój Prąd przekroczyła dostępny budżet, czyli 1 mld zł.

W ponad 90-procentach beneficjenci programu wnioskowali dotąd o maksymalną dotację w wysokości 5 tys. zł. Oznacza to, że dotacje z Mojego Prądu w ramach podstawowego budżetu powinny trafić na konta ponad 200 tys. prosumentów.

REKLAMA

Dotację z Mojego Prądu można pozyskać na zakup i montaż domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy w przedziale 2-10 kW.

Tymczasem z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska wynika, że średnia moc mikroinstalacji PV, na które jest pozyskiwane dofinansowanie z Mojego Prądu, wynosi 5,67 kW.

Oznacza to, że 200 tys. nowych mikroinstalacji realizowanych przy wsparciu z tego programu zwiększy zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Polsce o około 1,134 GW.

Dla porównania łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec września wynosiła według Polskich Sieci Elektroenergetycznych 2,682 GW.

Teraz NFOŚiGW zdecydował o zwiększeniu budżetu programu Mój Prąd o 100 mln zł. Tyle pieniędzy powinno wystarczyć na dotacje dla kolejnych 20 tys. prosumentów, którzy uruchomią instalacje o łącznej mocy około 113,4 MW.

Według stanu na 9 listopada do NFOŚiGW wpłynęło już 202 067 wniosków o dotacje z Mojego Prądu na łączną kwotę dotacji 1 010 335 000 zł.

Warto zadbać o poprawne wypełnienie wniosku. Nie wszystkie wnioski o dotacje z Mojego Prądu są pozytywnie weryfikowane przez NFOŚIGW. Do tej pory z powodu błędów formalnych odrzucono już około 4,2 tys. wniosków.

REKLAMA

Ponadto złożenie niekompletnego wniosku może wydłużyć czas jego procedowania, a więc i termin przelania dotacji na konto beneficjenta Mojego Prądu.

Do tej pory NFOŚiGW przyznał dotacje dla 95 330 beneficjentów programu Mój Prąd, którzy wnioskowali o dofinansowanie w wysokości 475,23 mln zł.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach:

Obecny nabór wniosków w programie Mój Prąd zgodnie z początkowymi założeniami będzie kontynuowany do 18 grudnia 2020 r.

Wiadomo, że w przyszłorocznym naborze program Mój Prąd będzie kontynuowany w nowej formule, a możliwości dofinansowania zostaną rozszerzone na inne technologie pozwalające budować niezależność energetyczną polskich gospodarstw domowych.

Rozważane jest włącznie do programu stacji ładowania samochodów elektrycznych, domowych magazynów energii czy pomp ciepła. Nie jest ponadto jasne, na jakich warunkach będzie kontynuowane dofinansowanie fotowoltaiki.

Szczegóły na temat przyszłorocznej edycji Mojego Prądu mają zostać podane do publicznej wiadomości w przyszłym miesiącu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.