Powstaje fabryka nowego polskiego producenta paneli fotowoltaicznych

Powstaje fabryka nowego polskiego producenta paneli fotowoltaicznych
Adam Sikorski, Unimot

Prace nad uruchomieniem kolejnych w naszym kraju linii, na których będą powstawać panele fotowoltaiczne, to efekt inicjatywy podjętej przez grupę paliwową Unimot. Wcześniej w tym roku włączyła ona do swojej oferty montaż instalacji fotowoltaicznych, a obecnie pracuje nad uruchomieniem produkcji paneli PV, które zaoferuje pod marką Avia Solar.

Kilka miesięcy temu spółka Unimot Energia Gaz rozpoczęła sprzedaż instalacji fotowoltaicznych pod marką Avia Solar, które promuje m.in. na stacjach paliwowych marki Avia. W tym celu Unimot nawiązał współpracę z polskim producentem paneli PV, jednym z niemieckich producentów, a także dostawcami z Dalekiego Wschodu.

Unimot chce jednak zwiększyć swoje zaangażowanie w obszarze fotowoltaiki, uruchamiając własną produkcję paneli fotowoltaicznych na terenie zakładów PZL Sędziszów SA w Sądziszowie Małopolskim.

REKLAMA

Do Sędziszowa właśnie zaczęły docierać pierwsze elementy linii produkcyjnej, na której będą wytwarzane panele PV.

Produkcja paneli pod marką Avia Solar rozpocznie się w przyszłym roku i początkowo ma posiadać zdolność produkcyjną na poziomie 15 MW w skali roku.

Jak jednak zaznacza w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Adam Sikorski, prezes grupy Unimot S.A., konfiguracja linii pozwala na zwiększenie zdolności produkcyjnych w przyszłości.

Według prezesa Sikorskiego, instalacja linii zakończy się do końca roku, a następnie uruchomiony zostanie proces certyfikacji produktu oraz procesu produkcyjnego, co ma zająć około 4-5 miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkcja modułów powinna ruszyć jeszcze w pierwszej połowie 2021 r.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach:

REKLAMA

Na razie Unimot nie podaje natomiast szczegółów na temat technologii, w których będą produkowane moduły.

– Linia będzie umożliwiała produkcję kilu rodzajów modułów. Konkretne parametry zostaną wybrane na początku roku. Postęp technologiczny w zakresie mocy powoduje, że chcemy wybrać najbardziej optymalne parametry modułów na czas uruchomienia produkcji – informuje Adam Sikorski.

W pierwszej kolejności moduły produkowane w Sędziszowie Małopolskim mają być wykorzystywane w instalacjach oferowanych przez Unimot, a jeśli osiągane będą cele tej firmy w obszarze PV, wówczas zapotrzebowanie na moduły do własnych instalacji powinno być spore.

Unimot SA zakłada, że w ciągu trzech lat spółka Unimot Energia i Gaz zostanie jednym z liderów polskiego rynku fotowoltaiki i osiągnie przychody na poziomie 276 mln zł, sprzedając instalacje o łącznej mocy 69 MWp.

Sieć sprzedaży instalacji fotowoltaicznych Avia Solar ma zasilić 150 handlowców, a Unimot buduje równocześnie kadry jeśli chodzi o ekipy monterskie, których ma być docelowo około 100.

– W założeniu większość paneli ma być sprzedawana przez sieć sprzedaży Avia Solar, jednak nie wykluczamy w przyszłości oferowania paneli również dla innych klientów – szczególnie po zwiększeniu mocy produkcyjnych – informuje Adam Sikorski.

Sam PZL Sędziszów S.A. zajmuje się m.in. produkcją baterii znajdujących zastosowanie m.in. w stacjonarnych magazynach energii, które mogą stanowić uzupełnienie własnej produkcji energii z fotowoltaiki i których własną markę chce wprowadzić na rynek firma z Podkarpacia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.