Niemieckie prawo zniechęca do instalacji PV na dużych dachach

Niemieckie prawo zniechęca do instalacji PV na dużych dachach
Conergy

Przekonuje o tym koncern energetyczny E.ON przy okazji prac nad najnowszą nowelizacją niemieckiej ustawy dla odnawialnych źródeł energii, której zapisy nie tylko nie tworzą korzystniejszych warunków do instalacji większych dachowych systemów PV, ale zdaniem niemieckiej grupy energetycznej nawet pogarszają obecną sytuację w tym zakresie. Tymczasem potencjał wykorzystania dużych dachów pod fotowoltaikę w Niemczech jest ogromny.

O ile obecnie za naszą zachodnią granicą świetnie rozwija się segment małych, dachowych instalacji fotowoltaicznych, Niemcy nie wykorzystują potencjału dużych dachów, na których mogliby zamontować instalacje o mocy liczonej w gigawatach.

Rozwój dużych dachowych systemów PV w Niemczech utrudnia brak mechanizmów dedykowanych takim instalacjom.

REKLAMA

Obecnie w Niemczech energia wytwarzana z instalacji o mocy do 750 kW może zostać objęta systemem taryfy gwarantowanej. Natomiast dla większych instalacji o mocy od 750 kW do 10 MW przewidziane są aukcje. Ten mechanizm jest dostępny jednak tylko dla naziemnych elektrowni PV.

Na brak odpowiedniego mechanizmu, który wspierałby instalacje większych dachowych systemów PV na dachach należących do firm mogących w ten sposób ograniczyć swoje koszty energii, zwrócił uwagę niemiecki koncern energetyczny E.ON.

Według kalkulacji zaprezentowanych przez E.ON, instalacje fotowoltaiczne w Niemczech można byłoby umieścić nawet na 90 mln m2 dużych dachów supermarketów czy hal logistycznych, montując na nich fotowoltaikę o łącznej mocy nawet 6,75 GW, co – jak wylicza E.ON – odpowiada mocy 8 elektrowni węglowych. Obecnie zainstalowana w Niemczech moc elektrowni PV wynosi w sumie około 52 GW.

REKLAMA

Okazją do wprowadzenia zachęt do inwestycji w duże dachowe elektrownie PV mogłaby być najnowsza nowelizacja niemieckiej ustawy dla odnawialnych źródeł energii, której projekt jest obecnie przedmiotem konsultacji.

Tymczasem w tym projekcie nie tylko nie pojawiają sie korzystne mechanizmy, ale są tam nawet zapisy mogące ograniczyć inwestycje w większe dachowe instalacje fotowoltaiczne. Proponuje się wprowadzenie aukcji dla segmentu dachowych systemów PV o mocy od 500 kW do 750 kW, co, jak tłumaczy E.ON, wiązałoby się z obowiązkiem wprowadzenia całej wyprodukowanej energii do sieci.

– Przyjęcie takiego rozwiązania będzie oznaczać, że firmy nie będą mogły przeznaczyć produkowanej energii na własny użytek, a w dodatku będą musiały poświęcić dodatkowy czas na niezwiązane ze swoją podstawową działalnością biurokratyczne procedury – ocenia E.ON.

Tymczasem dachowa fotowoltaika mogłaby znacznie zwiększyć oszczędności związane z wykorzystaniem energii przez niemiecki przemysł. 

Niemiecki koncern przytacza przy tym przykład zrealizowanego przez niego w miejscowości Krefeld systemu zarządzania budynkami, z wykorzystaniem dachowej fotowoltaiki, który przyczynił się do ograniczenia kosztów energii u odbiorców o 35 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.