Niemcy mają już 2 mln elektrowni PV, ale pojawiają się wyzwania

Niemcy mają już 2 mln elektrowni PV, ale  pojawiają się wyzwania
Conergy

Niemieckie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej BSW Solar informuje o przekroczeniu w Niemczech granicy 2 mln zainstalowanych systemów PV. Z danych instytutu Fraunhofer ISE wynika, że w pierwszych 10 miesiącach tego roku Niemcy przyłączyli do sieci nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 4 GW. BSW Solar zaznacza jednak, że ostatnie sukcesy niemieckiej branży fotowoltaicznej przysłaniają zmiany planowane w niemieckiej ustawie dla OZE.

BSW Solar informuje, powołując się na dane federalnego regulatora rynku energii Bundesnetzagentur, o przekroczeniu w październiku liczby 2 mln systemów fotowoltaicznych zainstalowanych w Niemczech.

Stowarzyszenie wylicza, że tyle elektrowni PV może wytwarzać około 50 TWh energii elektrycznej rocznie. Tyle odpowiada konsumpcji generowanej przez 17 mln średniej wielkości niemieckich gospodarstw domowych albo wolumenowi energii potrzebnej do zasilania w skali roku 25 mln samochodów elektrycznych.

REKLAMA

W ostatnich miesiącach niemiecka fotowoltaika nie zwalnia, przyłączając co miesiąc po około 400 MW w nowych systemach PV.

Według instytutu Fraunhofer ISE, w listopadzie w Niemczech powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 421,1 MW w stosunku do 386,9 MW we wrześniu, 400,3 MW w sierpniu, 427,4 MW w lipcu, 434 MW w czerwcu oraz 444,1 MW w maju, który był jak na razie najlepszym miesiącem w tym roku pod względem przyrostu mocy w niemieckim PV.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

W sumie od stycznia br. do końca października w niemieckiej fotowoltaice przybyły elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,92 GW.

Dla porównania w tym samym czasie w Niemczech powstały nowe lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy około 1,12 GW.

Pojawiają się wyzwania

BSW Solar w komunikacie na temat 2 mln instalacji PV dodaje, że niekorzystnie na inwestycje w fotowoltaice może wpłynąć planowana nowelizacja niemieckiej ustawy dla OZE, której projekt jest obecnie przedmiotem dyskusji w Bundestagu, a która zdaniem BSW Solar nie uwzględnia potrzebnych zmian w prawie, aby przyspieszyć budowę nowych elektrowni PV.

Stowarzyszenie apeluje o zwiększenie średniego tempa wzrostu nowych mocy w fotowltaice z około 4-5 GW rocznie do ok. 10 GW. Eksperci Stowarzyszenia oceniają, że w przeciwnym razie niemiecka energetyka nie będzie w stanie pokryć rosnącej konsumpcji przy jednoczesnym zamknięciu ostatnich niemieckich elektrowni gazowych.

Cytowany w komunikacie dr Martin Ammon z firmy doradczej EUPD Research ocenia, że jeśli tempo inwestycji w PV nie zostanie zwiększone, konieczne będzie przedłużenie funkcjonowania niemieckich elektrowni węglowych.

Jakie rozwiązania powinny pojawić się w nowelizacji niemieckiej ustawy o OZE zdaniem BSW Solar?

Wskazuje się na konieczność wprowadzenia premii ponad cenę rynkową za energię wytwarzaną przez duże, dachowe elektrownie fotowoltaiczne, których moc jest na razie ograniczana do 750 kW z uwagi na brak mechanizmów wsparcia dla instalacji posiadających większe moce.

Inne postulowane rozwiązanie to wycofanie się z pomysłu stosowania opłaty OZE w zakresie energii produkowanej z fotowoltaiki i konsumowanej na miejscu.

BSW Solar wzywa także do wycofania z nowelizacji propozycji nowych wymagań jeśli chodzi o kontrolę energii wprowadzanej do sieci z małych instalacji fotowoltaicznych, które zdaniem Stowarzyszenia wygenerują dodatkowe koszty, nie przyczyniając się przy tym do zwiększenia bezpieczeństwa sieci.

W końcu BSW Solar wzywa do usunięcia ograniczeń w lokowaniu projektów lądowych farm fotowoltaicznych na gruntach rolnych, a także do wprowadzenia ułatwień dla agrofotowoltaiki, czyli inwestycji łączących na tych samych gruntach produkcję energii z PV z uprawami rolnymi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.