Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki

Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki

Obecna sytuacja na rynku fotowoltaiki nadal jest stabilna, mimo lockdownu, a jej przyszłość szacuje się bardzo obiecująco. Pod względem finansowym, fotowoltaika okazuje się bardzo dobrą inwestycją, zwłaszcza, gdy bierzemy pod uwagę fakt, że mogą skorzystać z niej nie tylko osoby fizyczne, ale także wielkie koncerny, małe przedsiębiorstwa i rolnicy.

Kategoryzacja instalacji fotowoltaicznej według wielkości. Zyski i koszty, a wykorzystanie energii słonecznej

Podstawowym czynnikiem wpływającym na generowanie zysków w fotowoltaice są koszty zakupu energii ponoszone przez odbiorcę, a także zasady rozliczeń energii wprowadzanej do sieci, zależące głównie od mocy instalacji.

REKLAMA

Obecnie większość instalacji fotowoltaicznych w kraju stanowią tzw. mikroinstalacje (do 50 kW mocy), ich całkowita moc wynosi już ponad 1294 MW, co daje 71% sumy mocy wszystkich instalacji PV. Zbiorcza moc małych instalacji fotowoltaicznych (50-500 kW) w skali kraju to około 50 MW, a w przypadku większych instalacji wartość ta przekracza 475 MW.

– Mówiąc o zyskach generowanych przez fotowoltaikę, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów instalacja ma być wykorzystywana. W przypadku domów jednorodzinnych wystarczą mikroinstalacje o mocy kilku kW i wówczas koszty również będą stosunkowo niższe, ponieważ rachunki domowe nijak mają się do tych, które generowane są np. przez zakłady pracy, firmy czy hale produkcyjne – mówi Grzegorz Pietruczuk, ekspert finansowy z portalu Financer Polska.

Financer Polska

Przy dużych powierzchniach i wysokich kosztach energii z sieci zachodzi konieczność założenia większej ilości paneli fotowoltaicznych i uzyskana wyższej mocy obliczanej na podstawie konkretnej przestrzeni, ale także na podstawie konkretnego zapotrzebowania odbiorcy.

Instalacja fotowoltaiczna na dużą powierzchnię będzie obciążona większymi kosztami, jednak jej opłacalność również stanie się nieproporcjonalnie większa, biorąc pod uwagę chociażby stałe koszty utrzymania konkretnych obiektów.

W przyszłości, przez najbliższych 5-10 lat, w instalacje fotowoltaiczne zaczną zaopatrywać się nie tylko osoby fizyczne, ale przede wszystkim duże koncerny, operatorzy hal magazynowych cz gospodarstwa rolne – które dążą do minimalizowania kosztów działalności.

Finansowanie fotowoltaiki: programy pomocowe, pożyczki, kredyty celowe na energię odnawialną

Jeśli chodzi o kwestię kosztów, szacuje się, że średnia cena mikroinstalacji o mocy około 3 kW, wyystarczającej dla gospodarsta domowego mającego stosunkowo niewielkie zużycie energii, wyniesie około 15,5 tysiąca złotych. Cena ta waha się ze względu na różnorodność ofert i wybór podzespołów.

Instalacja o mocy 10 kW to koszt zbliżony do 40-42 tys. zł, natomiast założenie instalacji o mocy 100 kW wyniesie mniej więcej 300-350 tysięcy złotych.

Nie ulega wątpliwości, że koszty nie są małe i nie każdy jest w stanie wyłożyć z własnej kieszeni odpowiednią kwotę w celu zamontowania paneli fotowoltaicznych. Jednak z racji tego, że świat inwestuje w innowacyjne rozwiązanie ekologiczne, pojawiają się różnego rodzaju programy pomocowe oraz pożyczki i kredyty celowe na fotowoltaikę, które oferuje np. Unia Europejska.

REKLAMA

Banki proponują obecnie leasingi na fotowoltaikę, które stanowią rodzaj kredytu hipotecznego lub pożyczki z ustalonymi ratami i odsetkami. Dodatkowo istnieją dotacje dla osób fizycznych, które w przypadku programów unijnych sięgają nawet 85 proc. kosztów inwestycji. Pojawiło się także wsparcie dla gospodarstw rolnych, które może wynieść 30%.

Niektóre dofinansowania są dostępne w zależności od miasta i regionu. Przykładem jest program dotacji na domowe instalacje OZE oferowany w Warszawie. O informacje na temat tego rodzaju wsparcia czy dotacji ze środków UE należy dowiadywać się przede wszystkim w urzędach gminnych.

Przykłady programów, z których można pozyskać dofinansowanie na fotowoltaikę

Program Mój Prąd: Ogólnopolski program pomocowy, z którego środki mogą zostać wykorzystane na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych przez właścicieli domów. Obecnie zakończył się drugi nabór wniosków w tym programie, ale wkrótce powinny zostać ogłoszone warunki dofinansowania w przyszłorocznym naborze

Program Energia Plus: Program wspierający powstawanie nowych instalacji energii odnawialnej do 500 kW. Przeznaczony jest dla mikroprzedsiębiorców oraz średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie pokryje do 85% kosztów kwalifikowanych.

Program Czyste Powietrze: Dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków m.in. poprzez montaż paneli fotowoltaicznych. Maksymalna kwota dofinansowania na fotowoltaikę wynosi 5000 zł.

artykuł sponsorowany

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: