Unimot wchodzi mocno na rynek farm fotowoltaicznych

Unimot wchodzi mocno na rynek farm fotowoltaicznych
Adam Sikorski

Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wcześniej w tym roku weszła na rynek małych instalacji fotowoltaicznych i ogłosiła plany uruchomienia produkcji paneli fotowoltaicznych, a teraz informuje o zakupie większościowych udziałów w dużym portfelu naziemnych elektrowni PV. Jak komentuje prezes Unimotu, Adam Sikorski, to nie koniec działań firmy w tym obszarze.

Należąca do grupy Unimot S.A. spółka Unimot Energia i Gaz zawarła ze spółką Naturalna Enrgia umowę inwestycyjną dotyczącą realizacji projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 108 MW.

Unimot Energia i Gaz nabyła 80 proc. udziałów w spółce Naturalna Energia i zobowiązała się do przekazania tej spółce kwoty 6,456 mln zł w formie pożyczki na dalszą realizację projektów

REKLAMA

Dla projektów objętych umową wydano warunki przyłączenia, a część z nich posiada również prawomocne decyzje udzielające pozwolenia na budowę. Pozostałe projekty mają uzyskać takie pozwolenia do końca trzeciego kwartału 2021 roku.

Wszystkie projekty znajdują się w jednej lokalizacji, co – jak podkreśla Unimot – pozwoli na optymalizację kosztów.

Łączna wartość wszystkich projektów objętych umową po wybudowaniu szacowana jest na około 350 mln zł, a roczna produkcja ma osiągnąć wolumen na poziomie 110 GWh

Na ten moment Unimot nie podjął jeszcze decyzji na temat dalszej komercjalizacji tych projektów.

REKLAMA

Inwestor dopuszcza zarówno możliwość samodzielnej budowy farm fotowoltaicznych, jak i sprzedaż projektów na ich dalszym etapie rozwoju.

Dalsze decyzje w zakresie ich ewentualnej sprzedaży lub dalszej realizacji na podstawie uzyskanych pozwoleń mają być podejmowane z uwzględnieniem warunków rynkowych oraz możliwości finansowania.

Zakup portfela projektów naziemnych farm fotowoltaicznych to kolejny w tym roku krok Unimotu na rynku PV.

W pierwszej połowie tego roku Grupa Unimot poprzez spółkę Unimot Energia Gaz rozpoczęła sprzedaż usług związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych pod marką Avia Solar. Oferta obejmuje doradztwo energetyczne, ofertę montażu instalacji fotowoltaicznych połączoną z usługami magazynowania energii i dostawami prądu z sieci.

Kolejnym krokiem w rozwoju tego segmentu w Grupie Unimot jest planowane uruchomienie produkcji paneli fotowoltaicznych, która będzie zlokalizowana na terenie zakładów PZL Sędziszów S.A. w Sędziszowie Małopolskim. Więcej na ten temat w artykule: Unimot będzie produkować panele fotowoltaiczne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.