Unimot będzie produkować panele fotowoltaiczne

Unimot będzie produkować panele fotowoltaiczne
Adm Sikorski, Unimot S.A.

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka stawia kolejny krok na rynku fotowoltaicznym. Po rozpoczęciu sprzedaży instalacji fotowoltaicznych pod marką Avia Solar teraz Unimot ogłosił plan uruchomienia linii produkcyjnej paneli fotowoltaicznych, która ma powstać w Sędziszowie Małopolskim.

W pierwszej połowie tego roku Grupa Unimot poprzez spółkę Unimot Energia Gaz rozpoczęła sprzedaż usług związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych pod marką Avia Solar. Oferta obejmuje doradztwo energetyczne, ofertę montażu instalacji fotowoltaicznych połączoną z usługami magazynowania energii i dostawami prądu z sieci.

Kolejnym krokiem do rozwoju tego segmentu w Grupie Unimot jest planowany start z własną produkcja paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

– W przeciągu 9 miesięcy planujemy uruchomienie produkcji własnych paneli fotowoltaicznych, które będą sprzedawane pod marką Avia Solar. Dedykowana do tego zadania linia produkcyjna, którą sfinansuje Unimot S.A. zostanie zlokalizowana w Sędziszowie Małopolskim w zakładzie produkcyjnym firmy PZL Sędziszów – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Rozpoczęcie produkcji własnych paneli jest naszą odpowiedzią na dynamiczny rozwój tego rynku w Polsce oraz sukces projektu Avia Solar, który uruchomiliśmy w maju bieżącego roku. Posiadanie własnej linii produkcyjnej zwiększy bezpieczeństwo dostaw paneli dla spółki Unimot Energia i Gaz oraz pozwoli uzyskiwać dodatkowe marże w całym łańcuchu dostaw. Umiejscowienie produkcji na terenie już istniejącej fabryki w Sędziszowie Małopolskim pozwoli obniżyć CAPEX inwestycji, który na pierwszym etapie nie przekroczy 500 tys. euro dodaje Adam Sikorski.

Produkcja paneli fotowoltaicznych ma powstać w Sędziszowie Małopolskim w obiektach należących do firmy PZL Sędziszów S.A., która posiada 80 lat doświadczenia w produkcji na potrzeby przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego.

REKLAMA

PZL Sędziszów S.A. prowadzi także centrum badawczo rozwojowe skoncentrowane na odnawialnych źródłach energii, a ponadto rozwija produkcję baterii litowo-jonowych oraz magazynów energii.

Nowa linia produkcyjna paneli fotowoltaicznych w naszym zakładzie połączy technologicznie cały projekt OZE, który dynamicznie rozwijamy w PZL Sędziszów wraz ze wsparciem władz wojewódzkich i samorządowych na terenie Podkarpacia – mówi Grzegorz Trafiał, członek zarządu PZL Sędziszów S.A. 

Aktualnie jesteśmy właścicielem marki Battery Guru, pod którą produkujemy baterie litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych, dynamicznie rozwijamy także stacjonarne i mobilne magazyny mocy oraz nasze centrum badawczo-rozwojowe. Jestem przekonany, że współpraca z Unimot S.A. doskonale wpisuje się w nasze nowe kompetencje i pozwoli obu firmom rozwijać nowoczesne technologie z branży energetycznej – dodaje Grzegorz Trafiał.

Moc planowanej linii produkcyjnej paneli fotowoltaicznych w początkowym okresie przewidywana jest na około 15 MW i będzie następnie zwiększana do docelowych 150 MW. Dostawcą linii produkującej panele fotowoltaiczne będzie – nie wymieniona z nazwy w informacji Unimot – niemiecka firma, która zajmie się także jej uruchomieniem oraz zapewni szkolenia pracowników, certyfikację oraz wsparcie w budowie łańcucha dostaw surowców do produkcji.

Planując rozwój Grupy Unimot na rynku fotowoltaiki, staramy się przewidywać zachowania tego rynku na kilka lat do przodu. Uważamy, że jest on na tyle atrakcyjny, że będzie się stawał coraz bardziej konkurencyjny, dlatego już teraz myślimy, w jaki sposób zapewnić sobie przewagę nad innymi jego uczestnikami. Jestem przekonany, że dostęp do paneli fotowoltaicznych własnej produkcji oraz rozwój tej technologii wewnątrz naszej grupy kapitałowej, będzie budowało jej wartość, zapewni nam wieloletnią przewagę konkurencyjną i dostarczy w przyszłości dodatkowe przychody – komentuje prezes Sikorski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.