Najwyższa od 5 lat cena sprzedaży energii elektrycznej

Najwyższa od 5 lat cena sprzedaży energii elektrycznej
PSE

Rośnie średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym. W trzecim kwartale 2020 roku wyniosła niemal 258 zł/MWh. Jak podkreśla Urząd Regulacji Energetyki, to najwyższy poziom od 2015 roku. O ile nie jest to powód do radości dla odbiorców energii, ten wzrost ucieszy część wytwórców zielonej energii.

Urząd Regulacji Energetyki podał wyliczoną zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne średnią cenę energii elektrycznej za trzeci kwartał 2020 r. Wyniosła ona 257,98 zł/MWh.

Wyliczona w ten sam sposób cena za drugi kwartał 2020 r. wyniosła 245,36 zł/MWh i była niższa od ceny z pierwszego kwartału (250,90 zł/MWh), natomiast była nieznacznie wyższa od średniej ceny za 2019 rok (245,44 zł/MWh) i znacząco przewyższyła średnią roczną cenę z 2018 roku (194,3 zł/MWh) i z roku 2017 (163,70 zł/MWh).

REKLAMA

Algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne obejmuje sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych oraz na giełdę energii.

W algorytmie wyznaczania tej ceny nie została uwzględniona sprzedaż energii elektrycznej na rynek bilansujący ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku.

Natomiast w przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii. Poniżej przedstawiono wzór uwzględniający poszczególne segmenty rynku, które zostały wzięte pod uwagę do obliczenia średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym.

Cena wyliczana zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne ma znaczenie dla części wytwórców energii odnawialnej – choćby dla przedsiębiorców posiadających mikroinstalacje i rozliczających nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po średniej cenie energii na rynku hurtowym z wcześniejszego kwartału.

REKLAMA

Wcześniej URE podał inną średnią, cenę energii za trzeci kwartał 2020 r. – wyliczoną na podstawie umów sprzedaży energii elektrycznej zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej wskazane w art. 49a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne (ta cena nie uwzględnia podatków takich jak VAT czy akcyza, opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi).

Obliczona w ten sposób cena w trzecim kwartale 2020 r. wzrosła w porównaniu do wcześniejszych kwartałów mimo niższego wolumenu sprzedaży, wynosząc 253,48 zł/MWh w porównaniu do 239,77 zł/MWh w drugim kwartale oraz 235,44 zł/MWh w pierwszym. W analogicznym okresie przed rokiem średnia cena wyniosła natomiast 213,60 zł/MWh, a dwa lata wcześniej – 183,69 zł/MWh.

W obliczeniu tej ceny Urząd uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej wskazane w art. 49a ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne. Cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi.

URE zaznacza przy tym, że istotny wpływ na poziom tej ceny miały kontrakty zawierane z dużym – rocznym, dwuletnim – wyprzedzeniem. W konsekwencji może ona nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych.

W minionym kwartale sprzedano w ten sposób 6,47 TWh energii elektrycznej, podczas gdy w drugim kwartale tego roku sprzedaż wyniosła 7,27 TWh, a w pierwszym 10,12 TWh. Sprzedaż była również wyższa w analogicznym okresie przed rokiem, kiedy sprzedano 9,79 TWh, a także w trzecim kwartale 2018 roku, kiedy wolumen sprzedaży wyniósł nawet 21,35 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.