Panele fotowoltaiczne na elewacjach budynków KPK w Białymstoku

Panele fotowoltaiczne na elewacjach budynków KPK w Białymstoku
KPK w Białymstoku

W ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych operator transportu miejskiego w Białymstoku uruchomił elektrownię fotowoltaiczną, która ma zredukować jego koszty energii elektrycznej o ponad połowę. Białostocki magistrat szacuje, że z powodu wprowadzenia w tym roku tzw. opłaty mocowej jego koszty z tego tytułu wzrosną w skali roku o ponad 3,7 mln zł.  

Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznej uruchomionej na obiektach Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku wynosi 202,5 kW. Instalacja została wpisana do prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki rejestru małych instalacji OZE.

Na całą elektrownię fotowoltaiczną składa się w sumie 643 modułów, z czego 494 zostały zamontowane na dachach budynków, a 149 paneli umieszczono na elewacjach.

REKLAMA

Inwestycje zostały zrealizowane w ramach projektu „Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Białymstoku” współfinansowanego z działania 5.1 „Wsparcie wykorzystania OZE” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Całkowity koszt inwestycji sięgnął 1,422 mln zł, w tym dofinasowanie z Unii Europejskiej wyniosło prawie 804 tys. zł, a pozostała kwota pochodziła ze środków własnych KPK.

Według szacunków spółki instalacja fotowoltaiczna powinna pokryć około 55-60 proc. rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Informując o tej inwestycji, Urząd Miasta w Białymstoku podaje, że z powodu wprowadzenia z początkiem 2021 r. tzw. opłaty mocowej koszty energii elektrycznej zużywanej przez miejskie obiekty wzrosną w tym roku aż o 3,7 mln zł.

Aby ograniczyć wzrost rachunków za energię, białostocki magistrat szykuje się do instalacji kolejnych systemów fotowoltaicznych na swoich obiektach.

Miasto rozstrzyga właśnie postępowania przetargowe dotyczące instalacji PV na budynkach miejskich przy ulicy Słonimskiej 1 (42 kW), przy ulicy Składowej 11 (48 kW) oraz przy ulicy Branickiego 3/5 (48,5 kW).

REKLAMA

Przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy do 1000 kW rozstrzygnęła już inna miejska spółka – Wodociągi Białostockie.

KPK w Białymstoku


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.