To nowatorski sposób stawiania paneli fotowoltaicznych. Jakie daje korzyści?

To nowatorski sposób stawiania paneli fotowoltaicznych. Jakie daje korzyści?
Next2Sun

Fotowoltaiczne ogrodzenia bazują na zastosowaniu dwustronnych modułów PV z odpowiednio zaprojektowaną ramą. Takie rozwiązanie oznacza inny profil produkcji energii niż z instalacji PV z panelami ukierunkowanymi na południe, a także potencjalnie wyższe przychody ze sprzedaży energii.

Ogrodzenia fotowoltaiczne to rozwiązanie opracowane przez niemiecką firmę Next2Sun, która zapewnia, że panele ustawiane pionowo mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż budowa instalacji z modułami ustawionymi w kierunku południowym.

Dzięki zastosowaniu modułów dwustronnych ogrodzenie słoneczne ma generować nawet więcej energii elektrycznej, co tradycyjna instalacja fotowoltaiczna, w której panele są skierowane na południe. Next2Sun zapewnia, że przy optymalnym ustawieniu paneli w orientacji wschód-zachód, ogrodzenie może wytwarzać nawet o około 10 proc. więcej energii niż tradycyjna instalacja PV.

REKLAMA

Zimą ogrodzenie ma dodatkową zaletę. Dzięki konstrukcji pionowej na modułach fotowoltaicznych nie zalega śnieg, co zmniejsza nakłady pracy związane z usuwaniem go z modułów.

Co więcej, dla pionowego systemu PV śnieg zapewnia dodatkową ilość wyprodukowanej energii dzięki tzw. efektowi albedo, czyli odbijaniu promieni słonecznych.

Kolejną potencjalną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że rynkowa wartość energii wyprodukowanej przed i po południu może być większa niż wartość energii produkowanej w południe, gdy intensywniej pracują panele skierowane na południe. Wtedy standardowa fotowoltaika wytwarza najwięcej energii, obniżając jej cenę.

W efekcie w przypadku farm fotowoltaicznych, które dostarczają energię elektryczną po cenach osiąganych na rynku hurtowym, zastosowanie pionowych systemów ustawianych w orientacji wschód-zachód może prowadzić do generowania w przyszłości wyższych przychodów.

W październiku 2020 roku Next2Sun uruchomił dla spółdzielni energetycznej z Donaueschingen w Niemczech jak na razie największą elektrownię fotowoltaiczną bazującą na modułach ustawianych pionowo, o mocy 4,1 MW.

Next2Sun

W tym przypadku, w przeciwieństwie do jednorzędowego ogrodzenia słonecznego, zamontowano 2 moduły jeden nad drugim.

Ten projekt został poprzedzony pilotażem zrealizowanym w Losheim w Niemczech, w którym sprawdzono działanie instalacji o mocy 29,4 kW. Przetestowano różne typy modułów i falowników.

Wyniki okazały się zadowalające. Podczas gdy uzysk energii w 2016 r. wynosił około 1042 kWh/kWp przy 1064,15 kWh/m2 GHI  i był na poziomie uzysku z konwencjonalnych systemów PV, to produkcja energii w kolejnych latach została zwiększona do 1083,1 kWh/kWp w roku 2017, 1159,2 kWh/kWp w roku 2018 oraz 1102,37 kWh/kWp w roku 2019.

REKLAMA

Podczas pilotażu wykorzystano moduły firm Yingli, Sunpreme i Trina Solar. Obecnie w instalacjach Next2Sun stosowane są bezramowe moduły typu N firmy Jolywood o mocy 380 W, które mają mniejszy stopień zaciemnienia. W przyszłości mają być również stosowane moduły półogniwowe.

W Polsce powstało już pierwsze ogrodzenie słoneczne będące jednocześnie projektem pilotażowym firmy Windhunter Service, którego dostawcą był wyłączny dystrybutor systemu Next2Sun w Polsce, firma Kesco Energy. Windhunter, który specjalizuje się w pomiarach wiatru dla inwestorów wiatrowych, postawił ogrodzenie słoneczne na swoim terenie i uruchomił tym samym w październiku 2020 r. pierwsze tego rodzaju ogrodzenie w naszym kraju.

Kesco

Jednocześnie Windhunter przejął dystrybucję rozwiązań Next2Sun na terenie woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego i opolskiego. Z kolei w woj. małopolskim i podkarpackim Kesco zawarło umowę partnerską z firmą Green-Tech Sp. z o.o.

Rozwiązanie bazujące na pionowej instalacji modułów fotowoltaicznych jest stosowane już także w Austrii, gdzie lokalna firma Leitinger Photovoltaik GmbH zaczęła oferować dla gospodarstw rolnych fotowoltaiczne płoty, które zastąpiły tradycyjne ogrodzenia.

Opierając się na systemie Agro-PV firmy Next2Sun, Leitinger opracował ogrodzenie z wykorzystaniem paneli PV, dedykowane głównie dla obszarów rolniczych lub gospodarstw rolnych. Pierwszy taki projekt został zrealizowany w marcu 2019 roku w miejscowości Sankt Martin niedaleko Salzburga.

Next2Sun

Powstało tam fotowoltaiczne ogrodzenie o długości 320 metrów i mocy 53 kWp, umiejscowione na terenie ekologicznej fermy drobiu.

Ogrodzenie umożliwia kurczakom swobodny wybieg po okolicy, znajdowanie cienia w upalne i suche dni w okresie letnim oraz ochronę przed napastnikami, takimi jak ptaki i lisy.

Jednocześnie ogrodzenie ma wytwarzać około 63 MWh energii elektrycznej rocznie na potrzeby własne gospodarstwa.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o