W Danii powstanie duża niesubsydiowana farma PV

W Danii powstanie duża niesubsydiowana farma PV
Better Energy

Budowę kolejnej ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w Danii umożliwi deweloperowi Better Energy zawarcie umowy na sprzedaż energii, która zasili koncern farmaceutyczny Lundbeck. Dla duńskiego dewelopera elektrowni fotowoltaicznych kluczowym rynkiem oprócz Danii jest Polska.

Umowa typu Corporate Power Purchase Agreement zawarta między Better Energy i Lundbeck sprawi, że firma farmaceutyczna będzie mogła się pochwalić zaspokojeniem 100 proc. swojego zapotrzebowania energią ze źródeł odnawialnych.

Od 2006 roku udało nam się zredukować emisje dwutlenku węgla o ponad 70 procent, a ta umowa to kolejny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej – komentuje Kare Rasmussen z Lundbeck.

REKLAMA

Better Energy podkreśla, że dla odbiorcy umowa CPPA oznacza zabezpieczenie przed wzrostem cen energii w najbliższych latach. Duński deweloper dodaje, że już obecnie energia z fotowoltaiki w Danii jest tańsza od energii pozyskiwanej z paliw kopalnych.

Umowa CPPA została zawarta na okres 7 lat i umożliwi zabezpieczenie finansowania bankowego i zrealizowanie inwestycji.

Farma fotowoltaiczna, która powstanie w wyniku tej umowy, zostanie wybudowana w Guldborgsund i ma być gotowa w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jej moc wyniesie 34 MW. Tyle ma wystarczyć do wyprodukowania w skali roku energii, której ilość wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb około 21 250 duńskich gospodarstw domowych.


Dla Better Energy nie będzie to bynajmniej największa fotowoltaiczna inwestycja na duńskim rynku.

REKLAMA

We wrześniu ubiegłego roku duński deweloper ogłosił uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 51 MW, która powstała w Næstved.

Również ta inwestycja została zrealizowana bez dotacji czy publicznych gwarancji odkupu energii. Jej realizację umożliwiło zawarcie wieloletniej umowy CPPA z Google.

W celu realizacji dostaw energii dla Goolge duński deweloper wybuduje farmy PV o całkowitej mocy 100 MW.

Better Energy informował ponadto pod koniec ubiegłego roku o planach inwestycji na duńskim i polskim rynku fotowoltaicznym w ramach joint venture z funduszem emerytalnym Industriens Pension.

Pierwszych pięć farm fotowoltaicznych, które obejmie współpraca Better Energy i Industriens Pension, już wytwarza energię, natomiast budowa kolejnych ma zostać sfinalizowana w latach 2021-22.

Obie firmy mają przeznaczyć na wspólne projekty w sumie 1,5 mld duńskich koron. Taki kapitał ma być wkładem własnym i umożliwi pozyskanie kredytów. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 4 mld DKK, czyli około 2,4 mld PLN.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostaną uruchomione w ramach współpracy obu podmiotów, ma wynieść ponad 1 GW, z czego około 250 MW ma powstać w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.