Coraz więcej warunków przyłączenia dla farm PV
Z danych, które zebrał Instytut Energetyki Odnawialnej, wynika, że czterech największych operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce tylko w ostatnim kwartale 2020 roku wydało warunki przyłączenia dla źródeł fotowoltaicznych o łącznej mocy aż 1,8 GW. Najwięcej warunków przyłączenia dla PV w ubiegłym roku wydała Enea Operator.
Instytut Energetyki Odnawialnej podkreśla, że taki wynik oznacza kolejny rekord pod względem wydanych warunków przyłączeń w jednym kwartale.
Z kwartału na kwartał operatorzy sieci dystrybucyjnej wydają coraz więcej warunków przyłączenia dla elektrowni fotowoltaicznych. W I kwartale ubiegłego roku było to łącznie 641 MW, w drugim kwartale 838 MW a w trzecim 1174 MW.
W całym 2020 roku wydano warunki przyłączenia dla źródeł fotowoltaicznych, czekających na przyłączenie do sieci o napięciu wyższym niż 1 kV, na łączną moc 4,4 GW.
IEO podkreśla, że warunki przyłączenia wydane w ubiegłym roku dla samych farm fotowoltaicznych przekroczyły już obecną całkowitą moc zainstalowaną w fotowoltaice, która według danych ARE S.A. na koniec 2020 roku wyniosła 3,96 GW.
Instytut informuje, że najwięcej warunków przyłączenia dla fotowoltaiki w 2020 roku wydała Enea Operator. Łączna moc wydanych warunków przyłączenia dla projektów fotowoltaicznych na terenie działania tego operatora wynosiła 2,2 GW.
Moc warunków wydanych przez Eneę Operator stanowi połowę całkowitej mocy wydanych warunków przyłączeń w 2020 roku w całej Polsce.
Pozostałych trzech największych OSD wydało w ubiegłym roku warunki na 2,2 GW – w tym Tauron Dystrybucja wydał ich łącznie na około 480 MW, PGE Dystrybucja wydała warunki przyłączenia dla źródeł PV o łącznej mocy 775 MW, a Energa Operator na 963 MW.
Z danych IEO wynika, że według stanu na koniec 2020 roku warunki przyłączenia do sieci posiada ponad 5,6 tys. projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 10 GW. Wśród tych 10 GW są projekty, które już wzięły udział w aukcjach OZE ale nie zdążyły się jeszcze wybudować i rozpocząć wytwarzania energii – są to głównie projekty z aukcji 2019 i 2020, których potencjał szacuje się na 2,3 GW.
Instytut podkreśla, że ogromną większość wśród projektów z wydanymi warunkami przyłączenia stanowią projekty o mocy około 1 MW, ale pojawia się także coraz więcej dużych farm PV.
Dotychczas warunki przyłączenia do sieci otrzymało 466 projektów fotowoltaicznych o mocy przyłączeniowej powyżej 1 MW, łącznie na ponad ponad 3 GW.
IEO podaje, że na polskim rynku deweloperzy obecnie najchętniej rozwijają duże projekty PV z zakresu mocy 5 MW – 50 MW
– Tak duża aktywność deweloperska świadczy o ciągle niesłabnącym dynamicznym rozwoju rynku fotowoltaicznego w Polsce. W 2020 roku obserwowaliśmy boom na instalacje prosumenckie i prężny rozwój tego sektora. Natomiast biorąc pod uwagę ilość wydawanych warunków przyłączenia dla farm PV oraz fakt, że w ostatniej aukcji OZE w małym koszyku nadpodaż projektów była dwukrotna, to można wnioskować, że bieżący rok przyniesie ogromny rozwój w segmencie farm PV w Polsce. Nie tylko, jak to było do tej pory – farm o mocy 1 MW, ale również wielkoskalowych farm PV o mocy kilkudziesięciu MW – podsumowuje Instytut Energetyki Odnawialnej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.