Chińczycy zwiększyli sprawność ogniw HJT do ponad 25 proc.

Chińczycy zwiększyli sprawność ogniw HJT do ponad 25 proc.
GS Solar

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych GS Solar poinformował o osiągięciu sprawności wielozłączowego ogniwa PV na poziomie 25,2 proc. O ile nie jest to rekord sprawności tego rodzaju ogniwa, to na uwagę zasługuje fakt, że taki wynik został osiągnięty na ogniwie mającym pochodzić nie z laboratorium, ale z seryjnej produkcji.

Taką sprawność, zmierzoną na ogniwie fotowoltaicznym, które zostało wykonane z zastosowaniem technologii heterojunction (HJT), a więc łączącej warstwy krzemu krystalicznego i amorficznego, potwierdził niemiecki TÜV Nord.

Z informacji przekazanych przez Chińczyków wynika, że zwiększenie sprawności było możliwe m.in. dzięki poprawieniu właściwości przenikania światła przez warstwę krzemu amorficznego, co miało dać poprawę sprawności o 0,2 pkt proc.

REKLAMA

Jednocześnie GS Solar zapewnił, że udało mu się zredukować koszty produkcji ogniw o 8-12 proc. – między innymi dzięki ograniczeniu zużycia przewodzącej prąd pasty srebrnej do 120 mg na ogniwo.

Wynik sprawności ogniwa, którym pochwalił się GS Solar, jest lepszy od sprawności ogniwa wykonanego w technologii HJT, która wyniosła 25,11 proc. i którą na poziomie produkcyjnym miała osiągnąć inna chińska firma Hanergy.

Jest to również lepszy rezultat od sprawności na poziomie 25 proc. zmierzonej na ogniwie M2, które opracował francuski instytut CEA-INES we współpracy z włoską grupą energetyczną Enel.

Enel produkuje dwustronne moduły fotowoltaiczne w łączącej warstwy krzemu krystalicznego i amorficznego technologii HJT od 2019 roku w fabryce na Sycylii. W ubiegłym roku Włosi informowali, że sprawność produkowanych modułów na przedniej stronie będzie wynosić ponad 20,5 proc., dodając, że wykorzystanie tylnej strony modułów pozwoli zwiększyć uzyski energii nawet o 30 proc. w porównaniu do jednostronnych modułów.


Uruchamiając fabrykę na Sycylii, Enel zapowiadał, że jego celem jest przekroczenie dotychczas przyjętych limitów jeśli chodzi o sprawność technologii krystalicznej i osiągnięcie sprawności modułów przekraczającej 28 procent. Włosi chcą tego dokonać do roku 2024.

REKLAMA

Z kolei rosyjski Hevel Solar ma produkować ogniwa HJT do modułów SWCT o średniej sprawności 23,3 proc. Sprawność ogniw z pięcioma szynami przewodzącymi, tzw. busbarami, ma wynosić przeciętnie 22,8 proc.

Kilku azjatyckich producentów ogniw, w tym Tongwei, informowało o osiągnięciu sprawności seryjnych ogniw HJT na poziomie ok. 24 proc.

Obecny rekord sprawności ogniwa HJT odnotowany przez amerykański National Renewable Energy Laboratory wynosi 26,7 proc. i został ustanowiony kilka lat temu przez japońską firmę Kaneka.

Dla porównania, rekord sprawności jednowarstwowego, monokrystalicznego ogniwa PV wynosi według NREL 26,1 proc. i został osiągnięty przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE.

GS Solar zapewnia, że dzięki dalszym udoskonaleniom technologii produkcji ogniw HJT uda się zwiększyć ich sprawność do 26-30 proc.

W ubiegłym roku chińska firma wprowadziła do swojej oferty dwustronne moduły HJT, których sprawność ma wynosić nawet 23,5 proc., co jest lepszym wynikiem od sprawności najnowszych monokrystalicznych, jednowarstwowych modułów, która kształtuje się na poziomie około 21-21,5 proc.

Pod koniec ubiegłego roku GS Solar ogłosił plan budowy ogromnej fabryki ogniw PV, która ma powstać w mieście Zhoushan we wschodnich Chinach i która w skali roku ma wytwarzać ogniwa o całkowitej mocy nawet 10 GW.

W 2019 r. w mediach poświęconych fotowoltaice pojawiły się informacje o planowanej współpracy GS Solar z firmą Panasonic, który sprzedaje moduły fotowoltaiczne HJT już od roku 1997. Planowano m.in. sprzedaż udziałów w należącej do Japończyków fabryce ogniw w Malezji. Zacieśnienie współpracy nie doszło jednak do skutku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.