Ceny paneli fotowoltaicznych z Chin zaczęły rosnąć

Ceny paneli fotowoltaicznych z Chin zaczęły rosnąć
SolarWorld

Według jednego z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych, JinkoSolar, ceny modułów PV na chińskim rynku wzrosły w ostatnim czasie nawet o 15 proc. Na wzrost cen modułów fotowoltaicznych w Chinach ma wpływać niedobór kluczowych komponentów. W kontekście cen modułów oferowanych na rynku europejskim dodatkowe znaczenie ma wzrost kosztów transportu morskiego.  

Z komentarza Dany Qian, wiceprezes JinkoSolar, dla PV Magazine wynika, że notowany w ostatnich latach trend spadku cen paneli fotowoltaicznych ostatnio został odwrócony.

Z analizy transakcji na chińskim rynku, na które powołuje się Dany Qian, ma wynikać, że średnie ceny modułów fotowoltaicznych wzrosły ostatnio o 10-15 proc., a przedstawicielka JinkoSolar zapewnia, że trend wzrostowy zostanie utrzymany w kolejnych miesiącach.

REKLAMA

Rosnące zapotrzebowanie nie zatrzyma wzrostu cen przynajmniej przez najbliższych sześć miesięcy, dopóki nie zostanie dostosowana do niego podaż – PV Magazine cytuje wiceprezes JinkoSolar.

Wzrost cen modułów fotowoltaicznych w Chinach ma wynikać z niedoboru komponentów takich jak krzem, szkło solarne czy srebro, a także z niedostatecznych zdolności produkcyjnych w łańcuchu dostaw w przemyśle PV.

Wiceprezes JinkoSolar informuje, że krzem wykorzystywany do produkcji monokrystalicznych ogniw PV kosztuje obecnie w Chinach około 15,8-16,6 USD za tonę, a przeciętna cena w zawieranych transakcjach miała wzrosnąć miesiąc do miesiąca o około 12 proc.

Cena monokrystalicznych płytek, które są wykorzystywane do produkcji ogniw PV, miała natomiast wzrosnąć o niemal 10 proc.

Dodatkowym czynnikiem, który może jeszcze bardziej podnieść ceny chińskich modułów fotowoltaicznych na rynku europejskim, jest wzrost kosztów transportu morskiego z Chin, powodowany przez popyt, który przekracza możliwości przewoźników.

Według raportu CNBC, na który powołuje się firma konsultingowa PV InfoLink, w okresie grudzień 2019 r. – grudzień 2020 r. w przypadku transportu z Chin do Europy koszty wzrosły aż o 264 proc., natomiast w przypadku trasy Chiny – zachodnie wybrzeże USA ceny miały zwiększyć się przeciętnie o 145 proc.

Wpływ na tę sytuację ma, według PV Info Link, wzrost chińskiego eksportu, który w grudniu wynosił ponad 18 proc. r/r.


Pewny wzrost cen modułów fotowoltaicznych na rynku europejskim widać w zestawieniach publikowanych przez PV Info Link.

REKLAMA

W zestawieniu z połowy listopada 2020 r. średnie, hurtowe ceny polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych w Europie wynosiły 0,174 USD/W (dolna granica wynosiła 0,168 USD/W, górna sięgała 0,185 USD/W).

Ceny modułów monokrystalicznych PERC miały w tym czasie wynosić średnio 0,205 USD/W (dolna cena wynosiła 0,198 USD/W, a górna 0,225 USD/W).

O ile obecnie średnia cena modułów polikrystalicznych w Europie ma wynosić nadal 0,174 USD/W, to jednak średnia cena modułów monokrystalicznych PERC ma kształtować się na poziomie wyższym o 0,01 USD/W (0,215 USD/W), przy czym cena minimalna to 0,2 USD/W, a maksymalna wynosi 0,23 USD/W.

Informacje od JinkoSolar, a także raporty cenowe PV InfoLink stoją w sprzeczności z analizą średnich cen modułów fotowoltaicznych, którą przed tygodniem przedstawił Bloomberg New Energy Finance.

Według BNEF ceny standardowych, krystalicznych modułów bazujących na ogniwach o długości boku 166 mm spadną w tym roku w porównaniu z cenami z roku 2020 – do średniego poziomu ok. 0,19 USD/W.

Z kolei w roku 2022 przeciętna cena takich modułów wyniesie 0,18 USD/W, a w roku 2025 spadnie do 0,15 USD/W.

Według BNEF z zaspokojeniem rosnącego zapotrzebowania na moduły fotowoltaiczne problemów nie powinien mieć przemysł PV. Globalny potencjał produkcji modułów ma wynosić obecnie – tylko w przypadku producentów zaliczanych do grupy Tier-1 – około 253 GW – wobec szacowanego na ten rok przez BNEF wzrostu globalnych mocy w PV maksymalnie o 209 GW.

Bloomberg New Energy Finance ocenił, że na ograniczenie podaży modułów fotowoltaicznych w 2021 roku nie wpłyną notowane w ubiegłym roku problemy z dostawami krzemu i szkła solarnego. Prognoza BNEF mówi o ustabilizowaniu się w tym roku cen krzemu wykorzystywanego do produkcji płytek fotowoltaicznych na poziomie około 12 USD za kilogram.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach: