Fotowoltaika przemysłowa to korzyści nie tylko ekonomiczne. Przykład z Mazowsza

Fotowoltaika przemysłowa to korzyści nie tylko ekonomiczne. Przykład z Mazowsza
Bison Energy

Wybudowanie tak dużej elektrowni fotowoltaicznej na dachu pojedynczego obiektu jest unikalne nie tylko dla regionu Mazowsza, ale całego krajumówi o realizacji w Wyszkowie Michał Szewczyk, prezes firmy Bison Energy. Instalacja wykonana przez tę firmę zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza instalacja przemysłowa 2020” w konkursie przeprowadzonym na V Konferencji Partnerów Systemowych Fronius.

Instalację fotowoltaiczną Bison Energy wykonał dla Palbor Service, przedsiębiorstwa świadczącego usługi w magazynowaniu, transporcie i spedycji. Miała ona sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na energię, które powstało po otwarciu zakładu produkcyjnego przez jednego z najemców.

Inwestorowi zależało, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki dawała duża powierzchnia dachu hali magazynowej. Na potrzeby realizacji projektu dokonano opinii konstruktorskiej i w kooperacji z producentem – firmą Corab, określono wielkość balastu użytego na potrzeby właściwego dociążenia konstrukcji.

REKLAMA

– Zmodyfikowaliśmy system montażowy w taki sposób, aby ograniczyć ilość balastu, a zarazem spełnić wymagane normy na potrzeby właściwego dociążenia konstrukcji – wyjaśnia Michał Szewczyk, prezes zarządu Bison Energy. 

Jak dodaje, nie tylko dlatego prace montażowe okazały się wyzwaniem. Trzeba je było bowiem zsynchronizować z wymianą istniejących świetlików dachowych, co komplikowało harmonogram realizacji całej inwestycji i wymagało dostosowania prac przez kilku wykonawców.

Fot. Bison Energy

Od strony formalno-prawnej dla małej instalacji odnawialnego źródła energii koniecznym było przygotowanie szeregu dokumentacji technicznych, w tym dostosowanie już istniejącej infrastruktury do wymagań operatora systemu dystrybucyjnego. W ramach realizacji projektu zmodernizowano stację transformatorową znajdującą się wewnątrz obiektu magazynowego wraz z doposażeniem jej w urządzenia do telemechaniki dla potrzeb nowobudowanej elektrowni słonecznej.

Ze względu na procedury wynikające z przepisów projekt realizowany był na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Wiedząc, że wykonanie instalacji będzie rozciągnięte w czasie, bardzo ważnym aspektem tej realizacji było dobranie odpowiednich dostawców – zaznacza Piotr Norberciak, członek zarządu Bison Energy. I tłumaczy, że stąd wybór takich producentów jak Corab, Selfa GE czy Fronius.


Moduły zostały ułożone na przestrzeni dachowej w równych, powtarzalnych rzędach, co pozwoliło na zastosowanie falowników z serii ECO, wyposażonych w pojedynczy MPPT. Instalacja została wyposażona w 16 falowników Fronius ECO 25.0-3-S i jeden falownik Fronius Symo 10.0-3-M, który zagospodarował pozostałą część zamontowanych modułów.

Kolejną zaletą zastosowania falowników Fronius – jak podkreśla Piotr Norberciak – była możliwość zaproponowania komunikacji z wykorzystaniem tylko jednej karty datamanager, znajdującej się w falowniku Fronius Symo 10.0-3-M.

REKLAMA

Fot. Bison Energy

W sumie na dachu zainstalowano 1509 modułów fotowoltaicznych polskiego producenta – firmy Selfa GE ze Szczecina. Taki dobór komponentów pozwolił na instalację generatora fotowoltaicznego o łącznej mocy 422,58 kWp.

Prognozowana produkcja energii z instalacji wynosi ponad 400 MWh rocznie. Uzysk energii został obliczony w oprogramowaniu PVSol Premium na podstawie: lokalizacji, kątów nachylenia, azymutu, prognozy występującego zacienienia, dobranych podzespołów, historycznych danych meteorologicznych itd.

Prognozowana produkcja stanowi część wykorzystywanej w obiekcie energii, ale nie pokrywa całego zapotrzebowania budynku. Niestety nie dysponujemy szczegółową analizą ekonomiczną dla tej inwestycji,  stanowi ona tajemnicę handlową naszego klienta – mówi Piotr Norberciak.

Jak przekonuje, firma dzięki takiej instalacji może czerpać także inne korzyści.

Warto również zauważyć, że instalacja poza aspektem ekonomicznym pozwala budować pozytywny – ekologiczny wizerunek firmy. Wybudowanie tak dużej elektrowni fotowoltaicznej na dachu pojedynczego obiektu jest unikalne nie tylko dla regionu Mazowsza, ale całego kraju. Dla inwestora może to stanowić również dodatkowy atut w relacjach biznesowych – ocenia przedstawiciel firmy Bison Energy.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.