Biden wyznacza cel redukcji kosztu energii słonecznej
Amerykańska administracja przeznaczy 128 mln dolarów na wsparcie badań nad rozwiązaniami, których komercjalizacja ma przyczynić się do dalszego, znacznego spadku cen energii wytwarzanej na farmach fotowoltaicznych czy w termalnych elektrowniach słonecznych typu CSP.
Sekretarz Departamentu Energii (DOE), Jennifer Granholm, ogłosiła program wsparcia rozwoju technologii fotowoltaicznych, który ma doprowadzić do zredukowania kosztu wytwarzania energii na farmach fotowoltaicznych o 60 proc. w ciągu 10 lat.
W efekcie średni koszt produkcji energii z farm PV w Stanach Zjednoczonych ma spaść z obecnego poziomu około 0,046 USD/kWh (0,18 PLN/kWh) do 0,02 USD/kWh, czyli do 0,08 PLN/kWh.
Inicjatywa ogłoszona przez DOE wpisuje się w strategię energetyczną forsowaną przez administrację Joe Bidena, która zakłada zasilanie amerykańskiej gospodarki w 2035 roku w 100-procentach energią odnawialną, a w dalszej perspektywie – osiągnięcie neutralności klimatycznej USA do roku 2050.
Jennifer Granholm podkreśliła, że energetyka słoneczna jest jednym z najtańszych i najszybszych rozwiązań, aby te cele osiągnąć.
W ramach pakietu wartego 128 mln dolarów, który ma zasilić rozwój technologii solarnych, najwięcej środków amerykańskie władze chcą przeznaczyć na rozwój słonecznej energetyki termalnej (Concentrated Solar Power, CSP), w tym na budowę dedykowanego tej technologii centrum badań.
Finansowanie badań nad tą technologią ma doprowadzić do obniżenia kosztu produkcji energii z CSP do 0,05 USD/kWh (0,2 PLN/kWh).
Ponadto 40 mln USD ma wesprzeć 22 projekty B+R, których celem jest komercjalizacja rozwiązań z obszaru perowskitów.
Z kolei 20 mln dolarów ma umożliwić zmniejszenie kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych bazujących na technologii z udziałem tellurku kadmu (CdTe), która obecnie ma 20-procentowy udział w instalacjach PV realizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych. Największym na świecie producentem ogniw i paneli fotowoltaicznych CdTe jest amerykański First Solar.
DOE chce przeznaczyć także 7 mln dolarów na badania skutkujące zwiększeniem żywotności najpopularniejszej na rynku fotowoltaicznym technologii ogniw i modułów krystalicznych – z 30 do 50 lat.
Póki co redukowanie kosztów produkcji energii z fotowoltaiki w USA utrudniają wprowadzone restrykcje w zakresie importu paneli fotowoltaicznych z Chin.
W ubiegłym miesiącu administracja Bidena zdecydowała się przedłużyć karne cła na import chińskich, dwustronnych paneli fotowoltaicznych z Chin. Karne cła na chińskie panele PV nałożyła poprzednia administracja Donalda Trumpa, przy czym początkowo nie objęto nimi modułów dwustronnych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.