Biden wyznacza cel redukcji kosztu energii słonecznej

Biden wyznacza cel redukcji kosztu energii słonecznej
Joe Biden. Fot. jiherv_s, flickr cc

Amerykańska administracja przeznaczy 128 mln dolarów na wsparcie badań nad rozwiązaniami, których komercjalizacja ma przyczynić się do dalszego, znacznego spadku cen energii wytwarzanej na farmach fotowoltaicznych czy w termalnych elektrowniach słonecznych typu CSP. 

Sekretarz Departamentu Energii (DOE), Jennifer Granholm, ogłosiła program wsparcia rozwoju technologii fotowoltaicznych, który ma doprowadzić do zredukowania kosztu wytwarzania energii na farmach fotowoltaicznych o 60 proc. w ciągu 10 lat.

W efekcie średni koszt produkcji energii z farm PV w Stanach Zjednoczonych ma spaść z obecnego poziomu około 0,046 USD/kWh (0,18 PLN/kWh) do 0,02 USD/kWh, czyli do 0,08 PLN/kWh.

REKLAMA

Inicjatywa ogłoszona przez DOE wpisuje się w strategię energetyczną forsowaną przez administrację Joe Bidena, która zakłada zasilanie amerykańskiej gospodarki w 2035 roku w 100-procentach energią odnawialną, a w dalszej perspektywie – osiągnięcie neutralności klimatycznej USA do roku 2050.

Jennifer Granholm podkreśliła, że energetyka słoneczna jest jednym z najtańszych i najszybszych rozwiązań, aby te cele osiągnąć.


W ramach pakietu wartego 128 mln dolarów, który ma zasilić rozwój technologii solarnych, najwięcej środków amerykańskie władze chcą przeznaczyć na rozwój słonecznej energetyki termalnej (Concentrated Solar Power, CSP), w tym na budowę dedykowanego tej technologii centrum badań.

REKLAMA

Finansowanie badań nad tą technologią ma doprowadzić do obniżenia kosztu produkcji energii z CSP do 0,05 USD/kWh (0,2 PLN/kWh).

Ponadto 40 mln USD ma wesprzeć 22 projekty B+R, których celem jest komercjalizacja rozwiązań z obszaru perowskitów.

Z kolei 20 mln dolarów ma umożliwić zmniejszenie kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych bazujących na technologii z udziałem tellurku kadmu (CdTe), która obecnie ma 20-procentowy udział w instalacjach PV realizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych. Największym na świecie producentem ogniw i paneli fotowoltaicznych CdTe jest amerykański First Solar.

DOE chce przeznaczyć także 7 mln dolarów na badania skutkujące zwiększeniem żywotności najpopularniejszej na rynku fotowoltaicznym technologii ogniw i modułów krystalicznych – z 30 do 50 lat.

Póki co redukowanie kosztów produkcji energii z fotowoltaiki w USA utrudniają wprowadzone restrykcje w zakresie importu paneli fotowoltaicznych z Chin.

W ubiegłym miesiącu administracja Bidena zdecydowała się przedłużyć karne cła na import chińskich, dwustronnych paneli fotowoltaicznych z Chin. Karne cła na chińskie panele PV nałożyła poprzednia administracja Donalda Trumpa, przy czym początkowo nie objęto nimi modułów dwustronnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.