IEO zmienia prognozę wzrost mocy w polskiej fotowoltaice

IEO zmienia prognozę wzrost mocy w polskiej fotowoltaice
Instytut Energetyki Odnawialnej

Instytut Energetyki Odnawialnej podniósł prognozę wzrostu zainstalowanej mocy w krajowej fotowoltaice. IEO zakłada, że w najbliższych latach co roku w Polsce będzie powstawać od 2 do 2,5 GW nowych mocy fotowoltaicznych. Według Instytutu zmieni się struktura rynku z typowo prosumenckiego na zrównoważony pomiędzy zawodowymi elektrowniami PV a prosumentami i autoproducentami.

Instytut Energetyki Odnawialnej podkreśla, że 2020 był najlepszym w historii fotowoltaiki w Polsce. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowana w krajowej fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 3935,74 MW, co oznacza wzrost o 2463 MW rok do roku.

IEO wskazuje, że dominującym segmentem rynku fotowoltaicznego okazują sę mikroinstalacje, stanowiące 75 proc. mocy zainstalowanej PV. Drugim największym segmentem są farmy słoneczne, rozwijające się głównie dzięki aukcyjnemu systemowi wsparcia – stanowią one ponad 20 proc. rynku PV.

REKLAMA

IEO wskazuje, że istotnym czynnikiem generującym popyt na fotowoltaikę powinien być wzrost cen energii dla odbiorców końcowych. Instytut przytacza wnioski z rządowego dokumentu Polityka energetyczna Polski do 2040 r., zgodnie z którym już w 2025 roku ceny energii dla gospodarstw domowych poszybują do 84 gr/kWh, a odbiorcy przemysłowi będą płacić 755 zł/MWh (wzrost o 20 proc.).

Jak ocenia IEO, to jedna z wielu przesłanek, aby dokonać weryfikacji bardzo ostrożnej – głównie z uwagi na pandemię – prognozy rozwoju rynku PV, zgodnie z którą zainstalowana w 2025 roku moc w krajowej fotowoltaice wzrośnie do 8 GW, przy czym już pod koniec tego roku moc wszystkich zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych może wynieść 6,1 GW, co oznaczałoby przyrost rok do roku na poziomie 2,1 GW.

Zdaniem IEO, główny udział w przyroście mocy w 2021 roku będą mieć projekty z aukcji, która odbyła się w 2018 roku oraz aukcji z 2019 roku. Projekty, które zwyciężyły w aukcji OZE w 2018 roku i miały 18 miesięcy na rozpoczęcie wytwarzania energii, mogły ubiegać się o przedłużenie tego terminu o rok.


Większość tych projektów została sfinalizowana w okresie 2019-2020, ale inwestorzy mają jeszcze czas na realizację pozostałych projektów do końca czerwca 2021 roku. IEO szacuje, że takich projektów mogło pozostać jeszcze około 40 MW spośród 514 MW, które zwyciężyły w aukcji z 2018 r.

Natomiast 2021 to rok realizacji projektów głównie z aukcji z 2019 roku, które miały 24 miesiące na rozpoczęcie wytwarzania energii elektrycznej. Łącznie takich projektów z aukcji 2019 może powstać około 790 MW, w tym około 64 MW farm słonecznych z „dużego” koszyka dla instalacji o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

IEO szacuje, że dzięki realizacji projektów aukcyjnych moc samych farm słonecznych w Polsce może wzrosnąć w 2021 roku o 830 MW.

Instytut zaznacza, że w „dużej” aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy ponad 1 MW, przeprowadzonej w 2020 roku, instalacje PV zrównały się liczbą ofert oraz mocą z elektrowniami wiatrowymi.

REKLAMA

Zarówno małe farmy słoneczne jak i te wielkoskalowe z aukcji z 2020 roku rozpoczną wytwarzanie energii do końca 2022 roku. W rezultacie według IEO w segmencie farm słonecznych roczny przyrost nowych moc w 2022 roku wyniesie około 1,5 GW.

Rok 2023 ma być znowu rekordowy pod względem przyrostu nowych mocy w segmencie farm PV. Rząd ogłosił, że w ramach tegorocznej aukcji, która odbędzie się prawdopodobnie pod koniec 2021 roku, zakontraktowane zostanie blisko 1,8 GW nowych mocy fotowoltaicznych, które rozpoczną wytwarzanie energii właśnie w 2023 r.

Mniej spektakularny ma być natomiast w tym roku przyrost mocy w fotowoltaice prosumenckiej, co wynika z niepewności co do ostatecznych warunków trzeciej edycji programu Mój Prąd, w której nabór powinien rozpocząć się dopiero w połowie br.

IEO prognozuje, że w 2021 roku łączny przyrost nowych moc w mikroinstalacjach PV może wynieść około 1,1 GW.

Dodatkowo w bieżącym roku wyraźnie wzrośnie – zdaniem Instytutu –  rola prosumentów biznesowych, których przyrost IEO prognozuje na co najmniej 200 MW, a ten trend ma się nasilać w kolejnych latach.

IEO podkreśla, że od początku roku, w reakcji na wzrosty cen energii, rośnie aktywność firm w rozwijaniu projektów PV w modelu autoproducenta, w szczególności przedsiębiorstw przemysłowych. Dysponują one zarówno odpowiednimi powierzchniami, jak i olbrzymimi możliwościami przyłączania źródeł PV do sieci.

IEO zakłada, że w 2023 roku rynek prosumenckich instalacji zrówna się pod względem całkowitej mocy zainstalowanej z rynkiem farm słonecznych, a co za tym idzie cały rynek PV zmieni się z obecnego typowo prosumenckiego na zrównoważony pomiędzy zawodowymi elektrowniami PV a prosumentami.

Prognoza wzrostu zainstalowanych mocy w fotowoltaice do roku 2025 (kolor szary: farmy PV, kolor niebieski: mikroinstalacje, kolor źółty: pozostałe). Dane w MW. Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.