EBOiR sfinansuje budowę pływającej elektrowni PV

EBOiR sfinansuje budowę pływającej elektrowni PV
Solar WO Engineering GmbH

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał finansowanie dla projektu elektrowni fotowoltaicznej, która powstanie na jednym ze zbiorników wodnych w Albanii. Będzie to jedna z większych tego rodzaju inwestycji w Europie. W tym kraju powstaną również dwie ogromne gruntowe farmy PV. Produkowana przez nie energia będzie sprzedawana po cenie wynoszącej mniej niż 30 EUR/MWh.

Pożyczka w wysokości 9,1 mln euro umożliwi albańskiemu koncernowi energetycznemu Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) budowę pływającej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 12,9 MW.

Inwestycja zostanie zrealizowana na zbiorniku wodnym Vau i Dejës, położonym w północno-zachodniej Albanii, na którym inwestor eksploatuje już elektrownię wodną.  

REKLAMA

Finansowanie zostanie przyznane w formule project finance. Projekt zostanie zrealizowany przez spółkę celową powołaną przez KESH.

Pływająca elektrownia wodna, którą uruchomi KESH, będzie jednym z największych tego rodzaju obiektów w Europie. Na razie największa jest elektrownia PV, którą w Holandii wybudowała niemiecka firma BayWa i której moc wynosi 27,4 MW. W połowie ubiegłego roku ta instalacja została sprzedana lokalnej wspólnocie energetycznej.

Poniżej 30 EUR/MWh za energię z fotowoltaiki

Obecnie KESH produkuje energię głównie za pośrednictwem trzech elektrowni wodnych, których łączna moc wynosi 1,35 GW i które posiadają około 70-procentowy udział w miksie wytwarzania energii w Albanii.

REKLAMA


EBOiR podkreśla, że projekt pływającej elektrowni PV wpisuje się w strategię albańskiego rządu, który chce zdywersyfikować krajowy miks wytwarzania, zwiększając w nim udział generacji z fotowoltaiki.

Aby do tego doprowadzić, władze Albanii przeprowadziły już dwie aukcje dla inwestorów chcących wybudować ogromne elektrownie fotowoltaiczne. W pierwszym przypadku aukcja dotyczyła budowy farmy PV o mocy 140 MW, a w drugim – o mocy 100 MW.

W pierwszej aukcji, która odbyła się w 2020 roku, zwycięską ofertę złożyła francuska firma Voltalia, oferując cenę za energię na poziomie 24,89 EUR/MWh w stosunku do ceny referencyjnej, która została ustalona na poziomie 55 EUR/MWh.

W drugiej aukcji, która została rozstrzygnięta zaledwie kilka dni temu, zwycięzcą okazała się ponownie Voltalia, która zaoferowała tym razem cenę wynoszącą 29,89 EUR/MWh.

Obie aukcje zostały przygotowane przy wsparciu ekspertów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który do tej pory na realizowane w Albanii inwestycje przyznał pożyczki w łącznej wysokości 1,5 mld euro, wspierając w sumie 110 projektów. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.