To będzie największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie

To będzie największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie
REC Group

Wywodzący się z Norwegii, a obecnie należący do chińskiego funduszu inwestycyjnego producent paneli fotowoltaicznych REC szykuje się do budowy dużej fabryki, która ma powstać we Francji.

Firma REC powstała w 1996 roku w Norwegii i od tego czasu wyprodukowała już ponad 38 mln modułów fotowoltaicznych.

Do roku 2010 REC był zaliczany do czołówki największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Później jednak jego kondycja finansowa zaczęła się pogarszać. W 2010 r. zamknął produkcję paneli fotowoltaicznych w Szwecji, a następnie w Norwegii. W tym czasie REC działał już w Singapurze, gdzie od roku 2008 produkuje wafle krzemowe, ogniwa i moduły fotowoltaiczne. 

REKLAMA

W 2015 roku właścicielem REC został mający siedzibę w Norwegii Bluestar Elkem Investment – firma należąca do chińskiego funduszu inwestycyjnego China National Bluestar Group.

Za przejęcie wywodzącego się z Norwegii i zaliczanego do prestiżowego grona Tier-1 producenta paneli fotowoltaicznych Bluestar Elkem Investment zapłacił 584,2 mln USD.

REC obecnie zatrudnia 2 tysiące osób i posiada linie umożliwiające w skali roku produkcję modułów fotowoltaicznych o mocy 1,8 GW. 

Firma może jednak wkrótce wyraźnie zwiększyć swoje moce produkcyjne dzięki fabryce, która ma powstać we Francji.

Jak podaje PV Magazine, obecnie REC jest w trakcie przygotowań do uruchomienia fabryki paneli fotowoltaicznych, która według aktualnych założeń miałaby powstać w Hambach w północno wschodniej Francji. Inwestycja ma pochłonąć 680 mln euro.

Plan REC zakłada rozpoczęcie budowy już w czerwcu 2021 r. Docelowo fabryka ma zająć 148 tys. metrów kwadratowych, na których oprócz modułów mają być wytwarzane również ogniwa.

REKLAMA

Już w przyszłym roku fabryka w Hambach ma osiągnąć potencjał produkcji do 2 GW modułów fotowoltaicznych rocznie, a trzy lata później zdolności produkcyjne mają zostać podwojone.


REC ostatnio pochwalił się, że należący do niego producent krzemu wykorzystywanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych otrzymał certyfikat potwierdzający najniższy ślad węglowy na rynku.

REC Solar Norway – oddział grupy REC – otrzymał certyfikat EPD (Environmental Product Declaration) w zakresie produkcji krzemu i bloków krzemowych, z których wytwarzane są płytki służące do produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Proces produkcyjny, który wykorzystuje REC Solar Norway, ma charakteryzować przeciętnie aż o 75-procent niższe zużycie energii niż w przypadku procesów stosowanych przez innych producentów krzemu, którzy bazują m.in. na procesie opracowanym przez Siemensa.

Ma to być zasługą m.in. zastosowania przez REC Solar Norway technologii określanej jako Fluidized Bed Reactor (FBR).

Norweska firma może pochwalić się śladem węglowym wynoszącym zaledwie 11,2 kg CO2 w przeliczeniu na kilogram krzemu i jak zapewnia REC oznacza to najniższy wpływ na środowisko spośród wszystkich producentów krzemu stosowanego w przemyśle fotowoltaicznym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.